Fransız vekiller İsrail’e karşı ayaklandı: Netanyahu’ya karşı masaya yumruğumuzu vurmanın zamanı geldi

Terör devleti İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinde bir konutu vurmuş ve Fransa Dışişleri Bakanlığı görevlisini öldürmüştü. Yaşananlar sonrasında, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Antoine Leaument, “Netanyahu’ya karşı masaya yumruğumuzu vurmanın zamanı geldi.” derken, Meclis Dışişleri Komitesi Başkan Yardımcısı Mireille Clapot ise “Dünyanın, İsrail’i ölümcül deliliğinde desteklemeyi bırakması için ne gerekecek?” diye sordu.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 13 Aralık’ta, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde bir konutu vurması sonucunda Bakanlık mensubunun ağır yaralandığı, birçok kişinin de hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Yaralı Bakanlık mensubunun, daha sonra yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, Fransa’nın, sivillerin yaşadığı bu konutun vurulmasını kınadığı ifade edilmişti.

Açıklamada, Fransa’nın, İsrail makamlarından en kısa sürede bu bombardımanın aydınlatılmasının istendiği kaydedilmişti.

Konuya ilişkin Fransız Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, sivillerin yaşadığı konutun vurulması kınanmış ancak Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın Tel Aviv’i ziyaretinde yaptığı basın toplantısında, Bakanlık mensubuna değinmemesi dikkati çekmişti.

Bakanlık, Gazze’de öldürüldüğünü duyurduğu mensubunun kimliğine ilişkin bilgi vermezken, Le Figaro, İsrail saldırılarında ölen kişinin “Ahmed Abou Shama” isimli bir Filistinli olduğunu açıkladı.

NUPES ittifakı milletvekili Elsa Faucillon, X’teki paylaşımında, Ahmed Abou Shama’nın 23 senedir Dışişleri Bakanlığı için çalıştığını ve Gazze’deki Fransız Enstitüsünde görev yaptığını belirtti.

Milletvekili Faucillon, Fransa’nın, Bakanlık mensubunun 4 oğlunu “Gazze’den çıkışına izin verilenler” listesine almadığını ve bu nedenle Abu Shamla’nın Gazze’de onlarla birlikte kalmayı tercih ettiğini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler