Kemalist eğitim dayatmasını reddetmek suç değildir!

Alternatif eğitim arayışlarıyla bir araya gelen hanımlara yönelik Kur’an dersi yaptıkları esnada Konya merkezli birçok ilde operasyon yapıldı.

Eğitim müfredatındaki resmi ideolojik dayatmalardan ötürü çocuklarını okula göndermek istemeyip alternatif modellerle eğitmek isteyen Müslüman aileler operasyona maruz kaldı.

Birçok ilde eşzamanlı olarak yapılan Konya merkezli operasyonda 19 kadın gözaltına alındı.

Bu çevreler müfredattaki İslam’a muğayir bilgiler ve törenlerden dolayı çocuklarını okula göndermemeyi tercih eden aileler. Uygun gördükleri yerlerde daireler ya da binalar tutuyorlar. Bazı öğrenci ve eğitmenler burada yatılı kalıyor, diğerleri ise servislerle her gün getiriliyor ve çocuklara yönelik Kur’an, siyer, matematik, fen vb. dersler öğretiliyor.

Birçok ülkede okulsuz eğitim vb. modeller adı altında meşru zemine sahip olarak icra edilen bu alternatif eğitim arayışları Türkiye’de AK Parti iktidarı döneminde yasal mevzuatta boşluk olmakla birlikte uygulamada genel olarak bir engellemeyle karşılaşmamıştı. Şimdi ise terörize edilerek engellemeyle karşılaşması düşündürücü.

Bu şekilde çocukların eğitimi meselesinde ortaya konulan otoriter tutum ailelere ait olması gereken tercih hakkının gaspı anlamına geliyor. Alternatif eğitim arayışlarıyla oluşturulan eğitim yuvalarına bu tarz bir müdahale kabul edilemez. Şayet müdahale gerektiren bir durum olursa okul olarak kullanılan yer ile ilgili işlem yapılır, ceza vs. verilir ama örgüt operasyonu yapılmaz. Burada ise terörle mücadele kapsamında operasyon yapılıyor.

Resmi ideolojinin müfredatını inancına aykırı görüp çocuklarına alternatif eğitim verenlerin terörle mücadele operasyonuna maruz kalması kabul edilemez.

Kaynak: Haksöz Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler