BM Yemen Özel Temsilcisi: Yemen hükümeti ve Husiler “kapsamlı ateşkes”e bağlı kalacak

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, iki tarafın yeni bir ateşkes ve BM öncülüğündeki bir barış sürecine katılmayı taahhüt ettiklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi, ülkede yıllardır çatışan tarafların ateşkes konusunda adım atmaya hazır olduklarını açıkladı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Tarafların ülke çapında ateşkesin uygulanması, Yemen’deki yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve BM himayesinde kapsayıcı bir siyasi sürecin yeniden başlatılması için hazırlıkların yapılması amacıyla bir dizi tedbir alma taahhüdü memnuniyetle karşılanmaktadır” denildi.

Açıklamada ayrıca Grundberg’in “BM himayesinde bu taahhütleri içeren ve bunların uygulanmasını destekleyen bir yol haritası oluşturmak üzere taraflarla temaslarda bulunacağı” belirtildi.

BM açıklamasında yol haritasının ateşkesin yanı sıra iki tarafın petrol ihracatına yeniden başlama, tüm kamu sektörü maaşlarını ödeme, Taiz ve Yemen’in diğer bölgelerinde yolları açma ve “Sanaa Havaalanı ve Hudaydah limanı üzerindeki kısıtlamaları daha da hafifletme” taahhütlerini de içereceği ifade edildi.

Yemen’de Suudi Arabistan destekli hükümet güçleriyle İran destekli Husiler 2015 yılından bu yana savaşıyorlar. Yemen’in kuzeyinde kontrolü elinde tutan Husiler 2015 yılından bu yana hükümet güçleriyle çatışma halindeler ve çatışmalar neticesinde bugüne dek yüzbinlerce kişi hayatını kaybederken Yemen halkının yüzde 80’ini de yardıma muhtaç hale geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler