AB, Ukrayna’ya verilecek mali yardım paketi için Macaristan’ı saf dışı etmeye hazırlanıyor

Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna’ya verilecek mali yardım paketinin Macaristan’ın vetosunu aşarak onaylanmasını sağlamak için oybirliği gerektirmeyen yeni bir plan üzerinde çalıştığı öne sürüldü.

Financial Times’ın haberine göre AB, Ukrayna’ya 2024 yılı için 50 milyar euroluk mali yardım paketi sağlamak istiyor ancak Macaristan vetosu ile onaylanamayan paket için bir “B planı” üzerinde çalışılıyor.

İsmi açıklanmayan AB yetkililerine dayandırılan haberde Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın söz konusu paketi veto etmekte ısrarcı olması halinde AB liderlerinin 1 Şubat’ta toplanmasını öngören olağanüstü zirvede bu “B planı” devreye sokulacak.

Hazırlanan bu plana göre, üye ülkeler arasında “en yüksek kredi notuna sahip” olanların oybirliği yeterli olacak ve böylelikle 27 ülkenin tamamının onayı alınmak zorunda kalınmayacak.

Yeni plan, AB Komisyonunun gelecek yıl Kiev’e yardım sağlanması için sermaye piyasalarından 20 milyar euroya kadar borç almasını içeriyor.

Plan, üye devletlerin AB bütçesine garanti vermesini de kapsarken toplam tutar Ukrayna’nın ihtiyaçlarına göre belirlenecek.

Öte yandan, AB’nin Ukrayna’ya yardım göndermek için borçlanmasını istemeyen ülkelerin varlığı nedeniyle bu planın kaç ülke tarafından destekleneceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler