İsrail’de 3 bine yakın asker psikolojik tedavi görüyor

İsrail’in, Hamas ile çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde görev yapmış olan 3 bine yakın askeri rehabilitasyona tabi tuttuğu belirtildi. İşgal ordusunun Rehabilitasyon Departmanı, Gazze’deki savaş nedeniyle zihinsel bozukluklar yaşayan askerlere yardım etmek için yeni bir program başlatmaya karar verdi.

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Limor Luria, İsrail Parlamento Sağlık ve Sosyal Refah Komisyonu’na sunduğu raporda, Gazze’de savaşın başlangıcından bu yana 2 bin 816 askerin rehabilitasyon merkezinde tedavi edildiğini aktardı.

İbranice Yedioth Ahronoth gazetesi siyonist yetkililere dayandırdığı haberinde ise, “zihinsel bozukluğu olan askerlerin intihar eğilimleriyle başa çıkabilmeleri için hemşire ve psikiyatrist ekipleri oluşturulacağı” bilgisini verdi.

“Gazze’deki savaşta, özellikle işgal ordusunun askerleri, ölümler, fiziksel yaralanmalar ve psikolojik rahatsızlıklar açısından dayanılmaz bir bedel ödüyor” denildi.

Yeni program Şubat ayında başlayacak ve 13.500’den fazla askeri kapsayacak.

Gazete, “2.800 askerin psikolojik rehabilitasyon listesine girdiğini, bunların %3’ünün rahatsızlığının çok ciddi olduğunu, % 18’inin (travma sonrası stres) nedeniyle zihinsel sorunlardan muzdarip olduğunu” belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler