Ukrayna’da 440 kişilik toplu mezar

Binlerce Rus askeri, şehri işgal edip burayı Harkov bölgesinde bir lojistik merkez olarak kullandıktan sonra geçen hafta sonu geride çok miktarda mühimmat ve teçhizat bırakıp çekilmişti. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı, “Kurtarıldıktan sonra İzium’da toplu mezarlar keşfediyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Rusya suçlamalara ilişkin henüz bir yorum yapmazken İzium’u ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, keşfi, Rus kuvvetlerinin başkenti Kiev’in eteklerinde, savaşın ilk aşamalarında Bucha’da sivillere karşı işlenen savaş suçlarına benzetti.

Rusya, sivilleri hedef aldığını veya savaş suçu işlediğini reddediyor.

Ukrayna tüm toprakları geri alabilir mi?

Ukrayna’nın kuzeydoğuda bir haftalık hızlı kazanımlarının ardından Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin savunmayı güçlendirdiğini ve ilerlemenin hızını korumanın zor olacağını söyledi.

Putin, güçlerinin bu ay yaşadığı gerileme hakkında henüz kamuoyuna açıklama yapmazken, Ukrayna Kıbrıs adası büyüklüğündeki 9 bin kilometrekarelik alanı geri almış durumda.

İlerlemenin hızı Ukrayna’nın moralini yükseltti ve savunmasını sürdürmek için daha fazla silah ve mühimmat yardımı da yolda.

Washington’da ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya yardım etmek için Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) ve topçu mermileri de dahil olmak üzere 600 milyon dolarlık yeni bir silah paketi duyurdu. ABD, Rusya’nın 24 Şubat işgalinden bu yana Kiev’e yaklaşık toplamda 15.1 milyar dolarlık güvenlik yardımı gönderdi. 

Bombardımanlar sürüyor

Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin Perşembe günü Harkiv şehrini ve bölgedeki diğer kasabaları bombaladığını söyledi.

Sumiy bölgesi valisi Dmytro Zhivitskiy, 90’dan fazla füze ve top mermisinin Rusya sınırındaki bir bölgeyi de hedef aldığını söyledi.

Rus tarafı da, Ukrayna ordusunun sınıra yakın Valuyki kasabasını bombaladığını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler