Türkiye ile Rusya arasında Azerbaycan’da gözlem merkezi anlaşmazlığı

Reuters haber ajansının isminin açıklanmasını istemeyen bir Türk kaynağa dayandırdığı haberinde, iki taraf arasındaki “en büyük” fikir ayrılığının Azerbaycan topraklarında Türkiye’nin oluşturacağı bağımsız gözlem noktası olduğu ileri sürüldü.

Bu noktanın Türkiye için “şart” olduğunu belirten kaynak, Rusya’nın ise bölgedeki ortak merkez dışında Türkiye’ye ait müstakil bir oluşumun kurulmasını “gerekli” görmediği belirtildi. Bununla birlikte yine isimsiz aynı kaynak Ankara’nın Rusya ile bir anlaşmaya varmayı umduğunu ve bu konuda girişimlerini sürdüreceğini, müzakerelerin de Rusya’da devam edebileceğini ifade etti.

İki ülke, 10 Kasım’da bölgede yürürlüğe giren ateşkesin şartlarına uyulduğunu gözlemlemek amacıyla ortak bir merkez oluşturulması konusunda anlaşmıştı.

Rusya’dan anlaşma sonrası yapılan açıklamalarda, bölgede Türk askerinin bulunmayacağına işaret edilmişti.

Konuyla ilgili olarak Ermenistan ve Azerbaycan’dan henüz bir açıklama gelmedi.

Fransa ise Dağlık Karabağ’da uluslararası bir denetim mekanizması oluşturulmasını istiyor.​​​​​​​

Geçen hafta, olası barış görüşmelerinde Türkiye ile Rusya arasındaki bir anlaşma sonucu batılı güçlerin saf dışı bırakılmasından endişelenen Fransa, ateşkesin uluslararası bir gözlem heyeti tarafından kontrol edilmesini teklif etmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler