Trump, kendi yalanlamasını yalanladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ilginç açıklamalar yapmaya devam ediyor. Sergilediği tavırlar, sarfettiği sözler ile birçok kesimin tepkisi çeken Trump, birbiriyle çelişen ifadelerine bir yenisini daha ekledi.

Gazeteci Bob Woodward’ın Fear kitabındaki, ‘Suriye’ye yönelik füze saldırısında Devlet Başkanı Beşar Esad’ı da öldürmeye niyetlendiği, fakat dönemin Savunma Bakanı Jim Mattis tarafından engellendiğine‘ dair iddiayı 2018’de yalanlamış olan ABD Başkanı Donald Trump, bukez kendi yalanlamasını yalanladı.

Bugün Fox & Friends’e konuşan Trump, Esad’a atıfla “Bana kalsa onun başını ezerdim. Onun için her şeyi hazırlamıştım” diyerek ekledi: “Mattis yapmak istemedi. Mattis fazlasıyla abartılmış bir generaldi.”

‘Pişman değilim’

Esad’ı öldürme çalışmalarını durdurduğu için pişmanlık duyup duymadığı ve kararında Rusya’nın Suriye hükümetine askeri desteğinin rol oynayıp oynamadığının sorulması üzerine Trump şunları söyledi:

“Hayır, pişman değilim. Her iki durumla da (yaşamasıyla da ölmesiyle de) başa çıkabilirdim. Ama isteseydim namlumda onu indirecek kurşunum vardı ve Mattis buna karşı çıktı. Mattis bu şeylerin çoğuna karşıydı.”

2018’de ne demişti?

Trump, 5 Eylül 2018’de Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında ise Woodward’ın kitabındaki Esad’a suikastı desteklediği iddiasını “Böyle bir şey hiç tartışılmadı” diyerek yalanlamıştı. Hatta Watergate skandalını ortaya çıkarmasıyla tanınan gazeteciyi “Kitap tümüyle kurmaca. Geçmiş başkanlar hakkında da yalan yazmıştı” diye suçlamıştı.

ABD Deniz Piyadelerinin ‘Kuduz Köpek’ namlı ünlü emekli generali Mattis, Trump’la Suriye’den çekilme konusundaki anlaşmazlık nedeniyle 2018’de Savunma Bakanlığı görevini bırakmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler