Netanyahu, ateşkes sağlansa bile Gazze’ye saldırıları sonlandırmayacaklarını söyledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın esir takası mutabakatı için şart koştuğu Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların sonlandırılması talebini kabul etmeyeceklerini belirtti.

Netanyahu, İsrail ile Hamas arasında esir takası mutabakatı müzakereleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Son birkaç haftada esir takası müzakereleri kapsamında çalışmalar yaptıklarını aktaran Netanyahu, İsrailli esirlerin serbest bırakılması karşılığında Gazze’de geçici ateşkese hazır olduklarını söyledi.

Netanyahu, esir takası müzakerelerinde istekli olduklarını ancak Hamas’ın İsrail askerlerinin Gazze’den çıkarılması, saldırıların sonlandırılması gibi şartlarda ısrar ettiğini ve İsrail’in bunu kabul edemeyeceğini dile getirdi.

Netanyahu, “Hamas’ın taleplerine teslim olmak İsrail Devleti için korkunç bir yenilgi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Netanyahu sözlerine, İsrail’in söz konusu talepleri kabul etmesinin “Hamas ve İran için büyük bir zafer olacağını” iddiası ile devam ederken, “İsrail, Hamas’ın teslim olma anlamına gelen taleplerini kabul etmeyecek ve tüm hedeflerine ulaşıncaya kadar mücadeleyi sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

Gazze’ye saldırıların sonlandırılmasından sonra koltuğunu kaybetmesine kesin gözüyle bakılan Netanyahu’nun bu açıklamalarının Kahire’de süren esir takası müzakereleri sırasında gelmesi dikkati çekti.

Netanyahu, 30 Nisan’da yaptığı açıklamada, esir takası olsa da olmasa da Gazze’de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’a kara saldırılarını başlatacaklarını söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler