Hollanda’da “Barış için avukatlar” grubu İsrail’in Gazze’deki suçları için UCM’ye suç duyurusunda bulundu

Hollanda’da “Barış için avukatlar” grubu, İsrail’in Gazze’de işlediği suçlar nedeniyle başta Başbakan Binyamin Netanyahu olmak üzere 12 İsrailli yetkili hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) suç duyurusunda bulundu.

Yaklaşık 200 avukattan oluşan grup adına açıklama yapan avukat İbrahim Yıldırım, başta İsrail Başbakanı Netanyahu olmak üzere, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Dışişleri Bakanı Israel Katz, Kadının Statüsünü Geliştirme Bakanı May Golan ve 7 üst düzey komutan hakkında UCM Savcılığına başvurduklarını söyledi.

Yıldırım, “Bu başvurumuz 163 sayfadan oluşuyor ve bu zamana kadarki suç duyuruları içinde en kapsamlılarından. Toplam 12 İsrailli yetkili hakkında UCM Savcılığına başvurduk.” dedi.

Başvuru metninin 9 kişilik uzman bir ekip tarafından hazırladığını kaydeden Yıldırım, “Grubumuz adına suç duyurusunu dün UCM Savcılığına gönderdik. Ayrıca bu dilekçeye destek olmak isteyenler için de imzalarını ekleyebilecekleri kampanya başlattık. İmza verenlerin sayısı şimdiden 500’ü geçti.” şeklinde konuştu.

Yıldırım ayrıca, UCM Savcılığının harekete geçerek 12 İsrailli yetkili hakkında yakalama kararı çıkartması gerektiğini de vurguladı.

Avukatlar, şikayet dilekçesinde UCM Başsavcısı Kerim Han’a hitaben, “İsrail devleti tarafından işlenen ağır zulümlere ilişkin soruşturmaları yoğunlaştırmanızı, ofisinizden savaş suçları ve insancıl hukuk ihlallerinden sorumlu devlet yetkililerini soruşturmanızı, tutuklama emri çıkarmanızı ve yargılamanızı talep etmekteyiz.” ifadesini kullandı.

Dilekçede, UCM’ye her türlü siyasi ve jeopolitik dengenin ötesine geçerek hareket etmesi gerektiğine dair çağrıda bulunan avukatlar, “Uluslararası hukukun geleceğine, etkinliğine ve amacına olan inanç, uçurumun eşiğinde bulunmaktadır ve sizin alacağınız aksiyon, bu durumun ciddi şekilde değişmesine imkan sağlayabilir.” görüşünü paylaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler