Macron işte, bir öyle bir böyle

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, terör devleti İsrail’in katliamlarında ‘İsrail’e koşulsuz destek’ verirken bir taraftan da ‘ateşkes’ çağrısında bulunması, eleştirilerin odağına oturmasına neden oluyor.

Terör devleti İsrail, Gazze’de bir aydan uzun süredir soykırıma varan katliam saldırılarını şiddetlendirerek sürdürürken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bu insanlık suçuna yönelik tavırları ne ülkesini ne de İsrail’i memnun etti.

Macron’un 7 Ekim saldırılarına ilk olarak “İsrail’in kendini savunma hakkını koşulsuz destekliyoruz.” şeklinde tepki gösterdi.

Saldırıların başlamasının ardından ABD’li yöneticiler soluğu İsrail’de alırken, Emmanuel Macron, “uzlaşıya yönelik somut adımlar olmadan” ziyaret planlamadığını açıkladı.

Öte yandan, Fransa’da Filistin’e destek gösterileri “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasaklanırken, yasağa rağmen gösteri yapan kişiler “Yahudi karşıtı” olmakla suçlanarak gözaltına alınmaya başlandı.

24 Ekim’de İsrail’e “taziye” ziyareti yapan Macron’un, Fransa’nın Filistin konusuna “denge” siyasetini yansıtacak şekilde barış ve uzlaşı çağrısı yapması bekleniyordu.

Ancak Fransız liderin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı basın toplantısında, “DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun Hamas’a karşı da mücadele edebileceği ve Fransa’nın buna istekli olduğu” yönündeki açıklaması şaşırttı.

İsrail’e destek konusunda Fransa’yı ABD’nin dahi önüne geçiren bu açıklamanın ardından, Elysee Sarayı Macron’u düzeltircesine konuya açıklık getirmek durumunda kaldı.

Saray, Macron’un “uluslararası koalisyon” ifadesiyle, Hamas’a saldırıyı değil koalisyonun tecrübelerinden faydalanılmasını kastettiğini açıkladı.

Fransız muhalifler bu durumu, “uzlaşı çağrısı yapmak için Orta Doğu’ya gittiğini düşündüğümüz Macron’un tutarsız açıklamaları barış sürecini ve Fransa’yı tehlikeye atıyor.” diyerek eleştirdi.

Macron’un İsrail’deki temaslarından 4 gün sonra Fransa, Gazze’de acil insani ateşkesin sağlanması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda (BMGK) oylanan tasarıya “evet” diyen sayılı Batılı ülkeler arasında yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler