Libya Aralık 2021’de seçime gidiyor

Birleşmiş Milletler öncülüğünde Tunus’ta düzenlenen Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda, ülkedeki seçimlerin Libya’nın bağımsızlık günü olan 24 Aralık 2021’de yapılması üzerinde anlaşma sağlandı. Tunus’ta 5 gün süren forumda cuma günü alınan bu karar yıllardır süren iç savaşın sonlanması açısından önemli bir dönüm noktası olarak görüldü.

Birleşmiş Milletler’in eski Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, Libya’da yıllardır süren iç savaşın yakında bitmesi konusunda bugüne kadar hiç bu kadar iyimser olmadığını açıkladı.

‘Statüko taraftarları ve hoşnut olmayan yabancı ülkeler bu süreci aksatmaya çalışacak’

AFP’ye konuşan Salame, “Çok iyimserim. Geçen iki ay içinde olumlu etkenlerin arttığını gördük. Berlin’de alınan kararların nihayet hayata geçirilmesi çok önemli bir gelişme. Yıllardır süren bir savaşın bir gün içinde sona ermeyeceğini biliyoruz, zaman alacak. Statüko taraftarları ve hoşnut olmayan yabancı ülkeler bu süreci aksatmaya çalışacak ama ben hiç bu kadar iyimser olmadım” ifadelerini kullandı. bugün

Berlin’de düzenlenen konferansa katılan liderler, Libya’da ateşkesi destekleme, silah ambargosuna uyma ve ülkenin iç işlerine karışmama sözü vermişti.

Seçimler 24 Aralık 2021’de yapılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Temsilcisi Stephanie Williams, Tunus’un başkentinde BM tarafından seçilen 75 Libyalının katıldığı Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda yapılan görüşmelere ilişkin düzenlediği online basın toplantısında, forumda ülkedeki seçimlerin 24 Aralık 2021’de gerçekleştirilmesi konusunda uzlaşma sağlandığını söyledi.

Anayasa üzerinde yürütülen çalışmalarda bir taslak metnin hazırlanacağını belirten Williams, forumda, 1951 Anayasası’nın örnek alınmasının masaya yatırıldığını, geçici anayasayla sandığa gidilmesinin ardından seçilecek yasama meclisinin yeni bir anayasa hazırlamasının görüşüldüğünü, aynı şekilde seçim yasasında reform yapılmasının ele alındığını aktardı.

Siyasi çözüm süreci

UNSMIL’in öncülük ettiği ve siyasi çerçevesi, Berlin Konferansı sonuçları ve Suheyrat Anlaşması’na göre çizilen Libya Siyasi Diyalog Forumu, ülkede seçimlerin yapılması için bir yol haritası belirlemek ve geçiş hükümeti dönemine son vermek amacıyla Tunus’ta düzenleniyor.

Libya’nın doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter’in Nisan 2019’da milislerine başkenti ve yönetimi ele geçirmek için saldırı emri vermesiyle istikrarsızlıkla boğuşan Libya şiddet sarmalına sürüklenmişti.

BM nezdinde Libya’nın meşru temsilcisi Libya hükümetine bağlı güçlerin, Hafter ve uluslararası müttefiklerini bu yılın nisan, mayıs aylarında Trablus ve ülkenin batısından uzaklaştırmasıyla, siyasi çözüm arayışları ve müzakereler yeniden ivme kazanmıştı.

Ülke dışında ilk önemli girişim olarak, Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Halife Hafter’e bağlı Tobruk Temsilciler Meclisi heyetleri, Fas’ın Buznika kentinde “Libya Diyalog Toplantıları” başlığıyla 6-10 Eylül ve 2-6 Ekim tarihlerinde iki ayrı turda bir araya geldi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim’de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda da Libya hükümeti ile Halife Hafter güçlerinden heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler