Kudüs ve Tel Aviv’de gösteri: “Hamas ile esir takası anlaşması yapın”

Katil İsrail’in 7 Ekim’den bu yana katliamlarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin yakınları, Tel Aviv ve Kudüs’te gösteri düzenledi. Göstericiler hükümetin bir an önce Hamas ile esir takası anlaşması yapması talebinde bulundu.

7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de tutulan İsrailli esirlerin ailelerinin oluşturduğu Rehineler ve Kayıp Aileleri Forumu, Tel Aviv’de “Rehineler Meydanı” adını verdikleri İsrail Müzesi’nin önündeki alanda toplandı. Ailelere destek olmak için binlerce İsrailli de alana geldi.

İsrail hükümetinden Gazze’deki esirleri geri getirmek için bir an önce Filistin tarafıyla esir takası anlaşması yapmasını isteyen göstericiler sık sık “hemen şimdi” sloganları attı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Kudüs’teki resmi konutunun önünde toplanan esir yakınları, esirlerin güvenliğinden İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu dile getirdi ve hükümeti “esirleri önemsememekle” suçladı.

İsrail ordusunun 15 Aralık’ta Gazze’de 3 İsrailli esiri “yanlışlıkla” öldürdüğünü duyurması, Gazze’deki Filistin direniş hareketi Hamas’la yeniden bir esir takası anlaşmasına varılarak esirlerin geri getirilmesi için İsrail hükümetine yönelik toplumdan gelen çağrıları artırdı.

Daha önce İsrail ile Filistin direniş örgütü Hamas arasında yapılan esir takası anlaşmalarıyla Gazze’de tutulan esirlerin bir kısmı serbest bırakılmıştı.

Hamas, esir takası müzakerelerine başlamak için İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurmasını şart koşuyor ve elinde bulunan esirlere karşılık İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinlilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler