Kongo Devlet Başkanı Tshisekedi’nin ‘kuşatma durumu’ bir örtbas mı?

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde onlarca silahlı grup yıllardır varlık gösteriyor ve siviller korkunç katliamlara maruz kalıyor. Silahlı milisler ve toplumlararası şiddet, 2021’de şu ana kadar 300’den fazla kişiyi öldürdü.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Tharsice Kasongo Mwema Salı günü yaptığı açıklamada, iki ilin 6 Mayıs Perşembe gününden itibaren 30 gün boyunca kuşatma altında ilan edileceğini söyledi.

“Kuşatma durumu sırasındaki duruma cevap vermek için, Ituri ve Kuzey Kivu eyalet hükümetleri … DRC veya ulusal polisin silahlı kuvvetleri ofisleri ile değiştirilecek” dedi.

Güvenlik ve Yargı Boşluğu

Demokratische Republik Kongo | Beni içinde Unruhen

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin bağımsızlığından bu yana ilk kez bir başkan istisnai “kuşatma halini” veya olağanüstü hal kullandı. 

Başkan Felix Tshisekedi , Kongo hükümetinin hukukun üstünlüğünü uygulayamadığı iki ildeki güvensizliği ortadan kaldırmak istediğini belirtti.

Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki ADF saldırısından sonra yanmış evler

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki çatışmaları haritalandırmaya adanmış bir kuruluş olan Kivu Security Tracker’dan Pierre Boisselet, “Bir güvenlik boşluğu, yargı boşluğu ve merkezi devletin kontrolü dışındaki ekonomiler var,” dedi.

“Bu yüzden bazı silahlı gruplar bu boşluktan faydalanıyor.” 

Tehdit Altındaki Bireysel Özgürlükler

Demokratische Republik Kongo | MONUSCO Misyonu | Goma

Ordu ve polis, bu haftadan itibaren bir ay süreyle sivil makamların görevlerini devralacak.

Amaçları, bölgedeki silahlı grupların, yasadışı ekonomik faaliyetlerden yararlanırken sivilleri vergilendirip taciz ederek sivilleri avladığı bir şiddet döngüsünü kırmaktır. 

Ituri Köyü, DRC

İki Ucu Keskin Kılıç

Ordu ve polis memurlarını genellikle siviller tarafından yapılan işlere yerleştirme hareketi eleştirilere maruz kaldı. Kongo ordusu genellikle çatışmanın bir parçası olarak görülüyor.

Phil Clark’a göre, “Bazen isyan hareketlerine silah ve başka destekler sağladılar. Yerel halk, genellikle ulusal orduyu ve ulusal polisi, çatışmanın bir çözüm olmaktan çok tırmanmaya devam etmesinin nedenlerinden biri olarak görüyor.” 

Kongolu hukuk araştırmacısı Evariste Iragi, olağanüstü halin kurumların düzgün işlemesini engelleyebilecek bir tehditle mücadele etmek için Anayasa uyarınca izin verildiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler