Hindistan, oksijen konsantratörlerinin Gümrük depolarında bekletildiğini yalanladı

Hindistan’ın Dolaylı Vergiler ve Gümrük Merkez Kurulu Perşembe günü, oksijen yoğunlaştırıcılarının Gümrük depolarında yetkililerden izin almayı bekleyen toz topladığı haberlerini yalanlayan resmi bir açıklama yaptı.

“Hindistan Gümrükleri tüm sevkiyatları hızlı bir şekilde temizliyor ve hiçbir ithalat limanında bu tür bir bekleme durumu mevcut değil. Hindistan Gümrük İdaresi, oksijen ve oksijenle ilgili ekipmanlar dahil olmak üzere COVID ile ilgili mevcut ithalat ihtiyacına duyarlıdır ve varışta malları hızlı bir şekilde takip etmek ve temizlemek ve saatler içinde hızlandırılmış gümrükleme sağlamak için 7 gün 24 saat çalışmaktadır ” dedi.

CBIC yaptığı açıklamada, Hindistan’ın şu an itibariyle Mauritius, Rusya, İngiltere, Romanya, İrlanda, Tayland, Çin, Tayvan ve Özbekistan’dan toplam 3.000 oksijen konsantratörü aldığını belirtti.

Oksijen konsantratörleri ya belirlenen üçüncü basamak sağlık kurumlarına teslim ediliyor ya da teslimat için gönderiliyor. Rölyef malzemesi kara ve hava yoluyla da gönderilmiştir. CBIC, Gümrük Departmanının deposunda hiçbir oksijen yüklenicisi bulunmuyor, ”dedi.

Ancak bu gelişmelere rağmen, Delhi hastanelerinde oksijen yetersizliği yaşanıyor , bazı Delhi yetkilileri sosyal medyada belirttiler.

Delhi hükümetinin Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Nutan Mundeja Hindistan medyasına “Bildiğim kadarıyla şu ana kadar hiçbir şey almadık” dedi.

Hindistan’daki yıkıcı ikinci dalgayla mücadele etmek için Yüksek Mahkeme, enfeksiyonu kontrol altına almak için tam bir ulusal tecritten yana olduğunu gösterdi.

Üst mahkeme 3 Mayıs’ta yayınlanan emrinde, merkezi ve eyalet hükümetlerinden acil durum stoklarının yerini merkezden uzaklaştırırken öngörülemeyen koşullar altında bile tedarik hatlarının çalışmaya devam etmesini sağlamak için işbirliği yapmalarını ve bir tampon oksijen stoğu oluşturmalarını istedi.

Hindistan, Perşembe günü günlük COVID sayılarında endişe verici yeni bir rekor kırarak, sağlık bakanlığına göre son 24 saatte 412.000’den fazla yeni vaka ve 3.980 ölüm kaydetti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler