Kolombiya’da göstericilerle polis arasında çatışma: İki ölü çok sayıda yaralı

Bugünün erken saatlerinde, Mobil Rahatsızlık Önleme Filosu (ESMAD) güçleriyle şiddetli bir şekilde saldırdılar ve başta gençler olmak üzere 10’dan fazla kişiyi yaraladılar. Şu anda biri de dahil olmak üzere en az iki kişinin ölümünden bahsediliyor. gazeteci, avukat ve tarihçi Luis Alfonso Mena Pazartesi günü yaptığı açıklamada, çok sayıda tutuklu var dedi.

Bu arada yerel polis, Pazartesi günü erken saatlerde yalnızca bir kişinin öldüğünü, 16 kişinin de yaralandığını aktardı.

Mena’ya göre, yaralıların çoğu, kendilerini vandalizm eylemleri yapmakla suçlayan yetkililer tarafından gözaltına alınmamak için Yumbo hastanesine gitmemeye karar verdi.

Polis ekipleri, Pazartesi günü göstericilerin kolluk kuvvetlerine el yapımı patlayıcılarla saldırdığını ve altı polis memurunun yaralandığını söyledi. Yumbo belediye başkanı Jhon Jairo Santamaria’nın evi de taşlarla saldırıya uğradı.

Bu arada Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque, yetkililerin yolları engelleyeceğini söyleyerek, blokların sağlık sisteminin ve gıda kaynaklarının düzgün işleyişine bir tehdit olduğunu vurguladı.

Duque, Twitter hesabından: “Kolombiya’da yolları kapatma hakkı yok; başkalarının haklarını etkileme hakkı yok. Kamu Kuvvetlerine, belediye başkanları ve valilerle birlikte çalışarak ve insan haklarına sıkı sıkıya uyarak ülkedeki yolları kapatması talimatını verdim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler