ABD Başkanı Biden, ateşkes çağrısında bulundu

Beyaz Saray’dan ikili görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, ABD’nin Mısır ve diğer ortaklarla ateşkes ile ilgili olarak görüşmeler halinde olduğu belirtildi.

Açıklamada Joe Biden‘ın İsrail’i masum sivillerin korunmasını sağlamak için her türlü çabayı göstermeye çağırdığı aktarılırken, iki liderin Hamas ve diğer gruplara yönelik askeri operasyonları da değerlendirdiği ifade edildi.

Yapılan görüşmede Netanyahu ve Biden’ın yakın temasta kalmaları konusunda mutabık kalındığı da vurgulandı.

Şu ana kadar Gazze’de 61’i çocuk en az 212 insanın ölümüne yol açan İsrail saldırılarına ilişkin uluslararası kamuoyunda da bir endişe söz konusu.

Dünya liderleri ve insani yardım kuruluşları bölgede sivillerin hedef alınmasını ve altyapı sistemlerinin zarar görmesini önlemek amacıyla çağrılarda bulundu.

Diğer yandan ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İsrail’i askeri operasyonları durdurmaya çağıran bildirinin yayımlanmasını üçünkü kez engellendi.

Basın toplantısında gazetecilere konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaklaşımlarının sessiz ve yoğun bir diplomasi yürütmek üzere olduğunu söyledi ve bu yolun daha yapıcı olacağını savundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler