Halis Bayancuk Hoca ile Gündeme Dair | Sapık Şeyh (!) ve Ardılları!

“Yanlışları eleştirmek ve tavır almak güzeldir elbet. Ancak o yanlışın hayat bulduğu bataklığı ıslah etmezseniz, eleştiriniz ve tavrınız gerçekçi olmaz. Bataklığı bırakıp sinekle uğraşmış olursunuz. O hâlde asıl sorun nedir?

Kim olursa olsun; Allah (cc) tarafından korunduğuna inanır, ölünün gassal elindeki teslimiyetiyle teslim olur ve “Haram işlediğini görürsen onu değil, gözünü itham et!” derseniz dininize de ırzınıza da musallat olurlar. Çünkü insandır bu!

Bir yanı takvaysa diğer yanı fücurdur; bir yanı İlahi nefhaysa diğer yanı çamurdur. Kimse sakalla, cübbeyle ve posta oturmakla nefsin fücurundan arınmaz. Kayıtsız şartsız teslim olduğunuz kişi kim olursa olsun; dininizi, malınızı ve ırzınızı çamura atmış olursunuz.

Her toplumsal sorunda olduğu gibi bu meselede de bir Türkiye klasiği izledik. Kemalistler faturayı dine kesti, bu hastalıklı zeminden beslenen saltanatçılar ise şahsa… Sorun ne dinî ne de şahsi! Ya ne? Asıl sorun; şeyhi ilahlaştırıp müridi kullaştıran hastalıklı bir zihniyetin olmasıdır. Siyasi olarak bu zihniyetten beslenen ve medyaya yansımadıkça hastalıklarını yok sayan ikinci bir zihniyet ve sorunun yanlış zeminde tartışılmasına sebep olan din düşmanı üçüncü bir zihniyettir.

Sorun tasavvufi değildir! Şayet öyle olsa tüm tasavvufçuların aynı olması gerekirdi. Din anlayışlarımız farklı olsa da ahlak sahibi mutasavvıfların olduğuna şahitlik ederiz.

Sorun, tasavvuf içinde neşvünema bulan bir anlayıştır. Ki; bunlardan en fazla rahatsız olanlar, ahlak sahibi mutasavvıflardır.

Sapık şeyhin ardıllarını tanımak istiyorsanız iki zümreye dikkat edin: Ölünün gassala teslimiyeti gibi şeyhlere teslim olmamız gerektiğini vurgulamaya devam eden zümre… Zira dünyanın en temiz insanına dahi bu anlayışla teslim olursanız onu azdırır, çamurlaştırırsınız.

Sapıklık üreten zihniyetle mücadele çağrısı yerine; iktidarın siyasi ve dinî muhalifleriyle mücadele çağrısı yapan diğer zümre… Sanırsınız milletin ırzına ve dinine musallat olanlar, tasavvuf karşıtı yapılar ile muhalif siyasi oluşumlar!”

 

Halis Bayancuk 

Silivri 9 Nolu Kapalı Cezaevi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler