Facebook: AB’deki faaliyetlerimizi durdurabiliriz

Business Insider’da yer alan habere göre Facebook, 10 Eylül’de İrlanda Yüksek Mahkemesi’ne bir şikayet başvurusunda bulundu.

Facebook sözkonusu başvuruda, İrlanda’nın veri mahremiyeti kurumu Veri Koruma Komiserliği (DPC) tarafından verilen ve AB’den ABD’ye veri transferini mahremiyet kaygıları nedeniyle engelleme tehdidinde bulunulan talimatlara karşı çıkıyor.

Facebook’un İrlanda’daki Veri Koruma Yetkilisi ve Genel Danışmanı Yvonne Cunnane’nin kaleme aldığı dilekçede, “Müracaat sahibinin (Facebook) DPC’nin istediği gibi, kullanıcı verilerinin ABD’ye transferinin tamamen durdurulması emrine tabi olması durumunda, müracaat sahibinin bu koşullar altında Facebook ve Instagram hizmetlerini AB’de nasıl sunmaya devam edebileceği net değil” deniliyor.

Başvuruda ayrıca, Facebook’un Avrupa’da aylık 410 milyon aktif kullanıcısı olduğu hatırlatılıyor.

Facebook: Çekilme tehdidi değil

Facebook yaptığı açıklamada, “Facebook Avrupa’dan çekilme tehdidinde bulunmuyor. İrlanda Yüksek Mahkemesi’ne sunulan belgelerde, Facebook’un birçok diğer işletme, organizasyon ve hizmet gibi, işlerliğine devam edebilmesi ve hizmet sunabilmesi için, AB ve ABD arasında veri transferine bağımlı olduğu gibi basit bir gerçekliğe dikkat çekiliyor” dedi.

Açıklamada ayrıca “Güvenli ve yasal uluslararası veri transferinin olmaması, tam da Covid-19 krizinden toparlanma yolları ararken, ekonomiye ve AB’de veri tabanlı işletmelerin büyümesine zarar verir” denildi.

Facebook’un başvurusunda, DPC’nin kendileri dışında hiç bir ABD’li teknoloji şirketini hedef almadığı ve adil olmayan bir muameleye karşılaştıklarını savunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler