Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: Hastaneler ‘çöküyor’

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı “Elektriğin kesilmesiyle hastaneler gerçek bir çöküşe girdi” açıklaması yaptı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Bakanlığın sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kudra, Gazze’deki hastanelerin elektrik kesintisi nedeniyle gerçek bir çöküş durumuna girdiğini ifade ederek,

“Yaralı ve hastaların hayatlarını kurtarmak için tüm benzin istasyonu sahiplerini ve elinde bir litre mazot bulunan herkesi derhal Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçmeye çağırıyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanlığı İdari İşler Genel Müdürü Mahmud Hammad da hastanelerdeki “felakete” ilişkin bakanlığın sitesinde yayımlanan açıklamasında “İlaçların, tıbbi sarf malzemelerinin ve yakıtın tükenmesi, insani bir felaketin habercisi olup yoğun bakım, kuvöz ve kritik bölümlerdeki hastaları tehlikeye atıyor ve kaçınılmaz ölümle karşı karşıya bırakıyor.” ifadelerine yer verdi.

Bakanlığın ilaç depolarının “boş” olduğuna vurgu yapan Hammad, bağışçı kurumlara, Arap ve İslam ülkelerine, sağlık hizmetlerinin devam etmesi için Gazze’deki sağlık sektörünü destekleme çağrısında bulundu.

İngiltere’de plastik ve rekonstrüktif cerrahı olan ancak İsrail-Hamas arasındaki çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin öldüğü Gazze’deki El-Şifa Hastanesi’nde çalışan doktor Hasan Ebu Sittah ise yaptığı açıklamada hastaneye getirilen yaralıların yaklaşık yüzde 40’ının çocuk olduğunu söyledi. “Hepsi patlama yaralanması… Şarapnel parçalarının neden olduğu, yanıklar ve düşen duvar parçaları nedeniyle korkunç yaralanmalar var, insanlar evlerinin enkazı altından çıkarılıyor” ifadesini kullandı.

“YARALI ÇOCUKLARIN HAYATTA KALAN AİLELERİ YOK”

Gazze’de yaşananlarla ilgili “yaralı çocukların hayatta kalan aileleri yok” diyen Sittah, “Her gün aileden hayatta kalan tek kişinin bir çocuk olduğu söylenen vakalarla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

İngiliz doktor Hasan Ebu Sittah, sosyal medya hesabı üzerinden bölgedeki durumla ilgili, “Bu evrende kendisine bakacak bir ailesi kalmamış yaralı bir çocuğun yatağının etrafından daha yalnız bir yer yoktur” dedi.

Geçtiğimiz pazar günü yanıkları olan beş yaşındaki bir kız çocuğunu ve yine yüz yanıkları ile kafa travması olan dört yaşındaki bir başka kız çocuğunu tedavi ettiğini söyleyen Sittah, “Ailenin evinden sağ olarak çıkarılanlar sadece onlardı” dedi.

Gazze’deki yetkililer ise, çatışmalar nedeniyle şimdiye kadar dörtte biri çocuk olmak üzere en az 3 bin kişinin öldürüldüğünü ve yaklaşık 12 bin kişinin de yaralandığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler