“Gazze’de insani felaketin eşiğindeyiz”

Norveç Mülteci Konseyi (NRC), İsrail’in topyekün ablukası ve yoğun bombardımanı altındaki Gazze Şeridi için “insani felaketin eşiğinde” açıklamasını yaptı.

Uluslararası insani yardım kuruluşu NRC, Gazze içindeki çalışanı Yusuf Hammaş’ın gönderdiği ses kaydını paylaştı. Kayıtta, Han Yunus’ta yoğun geçen İsrail bombardımanının ardından bölgedeki durum anlatılıyor.

Gazze’deki durumu, “Kesinlikle bir insani felaketin eşiğindeyiz” diyerek anlatan Hammaş, Han Yunus’ta yüzlerce kişinin evlerine su götürmek için su depolarının önünde beklediğini ve ekmek için fırınların önünde kaos yaşandığını söyledi.

Hammaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Aynı şey ATM’lerin önünde de yaşanıyor. İnsanlar alabildikleri kadar şey satın alabilmek için ellerinden geldiğince nakit para çekmeye çalışıyorlar. Ayrıca Gazzeliler, ellerinden gelen her şeyi depolamaya çalışıyorlar ama marketlerde yeterli ürün yok.

İnsanların mevcut her şeyi satın almak için marketlere akın ettiğini görüyoruz. Bir şişe su almak için süpermarkete giderseniz size en fazla üç şişe satıyorlar. Herkese verebilmek için satın alabileceğiniz şeylerin miktarını azaltmaya çalışıyorlar.”

“Bu durum birkaç gün daha devam ederse yeni bir felaketle karşı karşıya kalacağız

NRC çalışanı, Han Yunus’ta gece düzenlenen hava saldırılarında 30’a yakın kişinin hayatını kaybettiğini aktarıp, “Gerçekten ağır bombardıman olan bir geceydi. Ayrıca (Han Yunus’taki) Nasır Hastanesi’ne geldiğimde hastane içindeki morgda yeterli yer olmadığını gördüm. Hastane şu anda dolu. Şifa Hastanesi’nde gördüğümüz kaosun aynısını burada görüyoruz. Bu durum birkaç gün daha devam ederse yeni bir felaketle karşı karşıya kalacağız. Burada durum gerçekten zor. İnsanların düşündüğü tüm senaryoları hayal etmek bile gerçekten zor” ifadelerini kullandı.

Hammaş, Gazze’de özellikle su konusunda bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayarak, “Buradaki barınaklara ya da UNRWA okullarına giderseniz, temizlenmek ya da duş almak için yeterli su olmadığı için çok sayıda hastalıkla karşılaşıyorsunuz. Hatta kişisel olarak ben de en az 7 gündür duş almadım” dedi.

“Bu durum sona erse bile, ruh sağlığı ve hastalıklarının yayılması açısından Gazze’de çok büyük sonuçlarla karşı karşıya kalacağız. Durum içler acısı, burası içler acısı” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler