Gazze zirvesinden pes dedirten sonuç: “İsrail’e silah ihracatını derhal durdurun”

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilen zirve sona erdi. Gazze’de 36 gündür katliam yaşanırken zirveden çıka çıka Filistin’deki katliamın durdurulması gerektiği ve İsrail’in saldırılarının savaş suçu olduğu mutabakatı çıktı. Bolca kınama ve katliamın durdurulması taleplerini içeren bildiride, gözler üye devletlerin yaptırım detaylarını aradı.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği Ortak Zirvesinde üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının üzerinde mutabık kaldığı 31 maddeden oluşan ortak bir bildiri açıklandı.

Bildiride, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırganlığı ve bu saldırı sırasında sömürgeci işgal hükümetinin ve Doğu Kudüs dahil, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin halkına karşı işlediği savaş suçları ile barbar, vahşi ve insanlık dışı katliamlar kınandı.

İsrail’in Gazze’ye saldırısının “misilleme” veya “meşru müdafaa” gibi bahaneye sığınılarak tanımlanması reddedilerek, bunun derhal durdurulması talep edildi.

Bildiride, “Tüm devletleri, işgal yetkililerinin, ordusunun ve terörist yerleşimcilerin, Filistin halkını öldürmek, evleri, okulları, cami ve kiliseleri ile tüm mallarını yok etmek için kullandığı silah ve mühimmat ihracatını derhal durdurmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

BMGK’den, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri barbarca yok etmesi, bölgeye ilaç, gıda ve yakıt girişini engellemesi, elektrik, su, internet dahil tüm temel hizmetleri kesmesini kınaması ve bunların savaş suçu olarak betimlemesi yönünde karar alması istendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler