‘Ağabeyim’ diyerek Putin’e koşan Lukaşenko, ödülünü aldı

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı seçimlerde zaferini ilan eden Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, muhaliflerin ayaklanmasına karşı Rusya’nın desteğini istemişti.

Her fırsatta ”O benim ağabeyimdir” diye Putin’e güzellemeler yapan Lukaşenko, seçimlerden sonra ilk yurt dışı ziyaretini de Rusya’ya yaparak beklentileri boşa çıkarmadı.

İki lider dün Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi.

Görüşme sonrası yaptığı açıklamada, maliye bakanlarının 1,5 milyar dolarlık kredi ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Putin, ikili ekonomik ilişkilerin iyileştirilmesinin tam vakti olduğunu da dikkat çekti.

Belarus’ta yapılan seçimler Avrupa Birliği ile Rusya arasında çekişme konusu olmuştu. AB, seçimlere hile karıştığı iddiaları üzerinde dururken, ülkeyi 26 yıldır yöneten Lukaşenko yüzünü Kremlin’den yana dönmüştü.

Siyaset uzmanları, Rusya’nın Belarus’u, NATO ve Avrupa Birliği’ne karşı bir ‘tampon bölge’ olarak gördüğünü ve Moskova’nın Lukaşenko’nun görevden ayrılmasına müsaade etmeyeceğini belirtiyor.

Rusya daha önce de koronavirüs tedavisi için geliştirilen ‘Sputnik-V’ aşılarından Belarus’a verileceğini açıklamış ve bu sayede bir jest daha yapmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler