Yılan saldırısına uğrayarak bacağı kesilen Pakistanlı, büyükelçilik kapısına terk edildi

Zeman Ferman, ülkesinden çıkarak kaçak yollarla Türkiye’ye gelen binlerce göçmenden biri.  İnsan kaçakçılarının eliyle Pakistan’dan çıkan, İran sınırında kaderine terk edilen, dağ-bayır aşarak Türkiye’ye gelmeye çalışan 50 yaşındaki Pakistanlı Ferman bu yolculuğunda zehirli yılanlarla karşılaştı.

Yılanın bacağını ısırdığı Ferman hastaneye yetiştirilebildi fakat doktorlar bacağını kurtaramadı. Ferman’ın sol bacağı, dizinin altından kesildi. 

Isparta’ya sevk edildi

Türkiye makamlarına başvuran Ferman, durumunu anlattı ve uluslararası koruma başvurusunda bulundu. Isparta Göç İdaresi’ne sevkedilen Ferman’ın bakıma muhtaç olması burada kalmasını daha da zorlaştırdı.

13 Temmuz günü bir yolcu otobüsüne yerleştirilen Ferman, Ankara’ya götürüldü.

Ankara’daki AŞTİ otogarında Ferman’ı polisler karşıladı. Bir polis arabasına bindirilen Ferman, Pakistan Büyükelçiliği’nin önünde bırakıldı.

Isparta’dan Ankara’ya giden bu yolculuk öncesi resmi bir evrak da hazırlanmıştı.

Büyükelçiliğin kapısına bırakıldı

Isparta Uluborlu İlçe Emniyet Amirliği’nden Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen bu evrakta Pakistanlı adama yol izin belgesi verildiği ifade ediliyordu. Bindirildiği yolcu otobüsünün plakası da yer alan evrakta Ferman’ın “AŞTİ’den alınarak Ankara Pakistan Konsolosluğu’n ulaştırılması” isteniyordu.

İddiaya göre Ferman, polisler tarafından büyükelçiliğe teslim edilmek istedi ancak büyükelçilik çalışanları Ferman’ın kendi vatandaşları olup olmadığını bilmedikleri için kabul etmek istemedi. Büyükelçilik kabul etmeyince polisler Ferman büyükelçiliğin kapısına bırakarak gitti. 

Bakıma muhtaç Pakistanlı, büyükelçilik çalışanları tarafından bir otele yerleştirildi. 

Avukat: Ergin: İşlemleri Göç İdaresi yapmalıydı, ilk defa karşılaşıyorum

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nden İbrahim Ergin, mültecilerle 10 yıldır sahada ilgilendiğini, mülteci hakları konusunda çalıştığını ifade etse de böyle bir meseleye ilk kez şahit olduğunu belirtiyor. 

Pakistanlı Ferman’ın büyükelçiliğe gitme talebi olmadığını ancak bu yönde evrak hazırlandığını ifade eden Avukat Ergin, “Mültecilerle ilgili işlemler Göç İdaresi tarafından yapılmalı. Böyle bir usül yok. Sanırım Pakistanlı mülteci bakıma muhtaç olduğu için ilgilenmek istemediler ve böylece ‘başlarından attılar.’ Şimdi sorunu çözmeye çalışıyoruz” dedi. 

 

Kaynak: The Independent Turkish

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler