Ürdün’de karantina kurallarına uymayanlara hapis ve para cezası verilecek

Ürdün Ulusal Salgın Komitesi’ne göre virüs toplumsal bir yayılma durumuna geçerken, Hükümet Sözcüsü Emced el-Adayile, karantinaya alınan bina sayısının artması, güvenlik maliyeti ve yurtdışından gelenlerin otellerde karantinaya alınması kararının kaldırılmasının yürürlüğe girmesi sonucu kısıtlamaların ve kontrollerin hafifletildiğini duyurdu.

Ürdün Sağlık Bakanı Saad Cabir dün düzenlenen basın toplantısında 634 yeni yerel vaka ile rekor bir sayının kaydedildiğini, Başkent Amman’ın 273 vaka ile ilk sırada yer aldığını belirtti. Diğer vakaların ise el-Kerak, İrbid, el-Zerka, Medeba, Ceraş, Aclun, Belka, Ma’an ve Mefrak şehirlerinde görüldüğünü açıkladı. Salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısının 5 bin 679 kişiye yükseldiğini, bir kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle toplam ölümlerin 33’e yükseldiğini duyurdu. 

Cabir, koruyucu önlemlere ve toplum güvenliği kurallarına uyma çağrısında bulunarak, salgının toplum geneline yayıldığı bir dönemde toplantıların yapılmamasının öncelikli olduğunu vurguladı.

Hükümet Sözcüsü, hastaların veya hastalığa yakalandığından şüphelenilen kişilerin farklı binalarda karantinaya alınmalarının güvenlik sebebiyle durdurulduğunu belirtti. Sözcü bu durumda hastalarla temas kuran kişilerin testleri yapılıncaya dek evde karantina kuralına uymaları gerektiğini ve yetkili birimler tarafından belirlenen sisteme göre sağlık durumlarının takip edileceğini açıkladı.

Kuralları ihlal eden kişilere 2020 Savunma Kararnamesi’ndeki 8 nolu kararı uygulanacak

Toplum sağlığı kurallarını ihlal eden, Ürdün vatandaşlarının sağlığını tehlikeye atan veya virüsün nakline sebep olan kişiler hakkında üç güne kadar hapis cezası veya üç bin dinar değerinde para cezası ya da ikisinin birden uygulanacağına dikkat çekildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler