Ukrayna krizi

Rusya’nın askeri yığınak yaptığı Ukrayna sınırındaki gerilimi azaltmak için ABD ve Rusya arasındaki diplomasi trafiği, bugün dışişleri bakanları Antony Blinken ve Sergey Lavrov arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan görüşmeyle devam etti.

Kısa görüşme sonrası iki bakan da birbirlerine karşı “açık sözlü” olduklarını ve diyaloğun artırılmasını istediklerini belirtti.

Görüşmenin ardından önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sonra da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken basın toplantısı düzenledi.

Sergey Lavrov, bir kez daha Ukrayna’yı işgal etmeye yönelik bir planları olmadığını söyledi ve iddialarla ilgili Batı’yı suçladı:

“Batı ülkelerinin, ‘Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına’ dair açıklamaları, Ukrayna’yı askeri anlamda cesaretlendirme ve Minsk anlaşmalarının Kiev tarafından yerine getirilmeyişinin üstünü örtme amacı taşıyor.”

Antony Blinken ise ülkesinin diplomasiye önem vermeye devam ettiğini ancak Moskova’nın “kapsamlı saldırganlığa başvurması halinde, hızlı ve sert şekilde yanıt vereceklerini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler