Ukrayna krizi: Rus güçleri sınırdan geri çekilmeye başladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Güney ve Batı Askeri Bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikat kapsamındaki görevlerinin tamamlandığını duyurdu.

Söz konusu birliklerin bağlı bulundukları garnizonlara döndüğünü kaydeden Konaşenkov, “Söz konusu birlikler demir yolu ve kara yolu ile bağlı bulundukları garnizonlara dönmek için gerekli yüklemeleri yapmaya başladı.” dedi.

Konaşenkov, Belarus’ta devam eden tatbikatlara ise yabancı ülkelerin askeri ataşelerinin de davet edildiğini belirterek, “Müttefik Kararlılığı-2022 ortak askeri tatbikatı kapsamında 19 Şubat’ta gerçek mühimmatlarla atışlar yapılacaktır.” diye konuştu.

Rus paralı askerleri Ukrayna’da arttı

Öte yandan Batılı güvenlik kaynakları, son haftalarda Rus gizli servisiyle bağlantılı paralı askerlerin Ukrayna’daki varlığının arttığı uyarısında bulunuyor.

İddialara göre, bu özel güvenlik şirketleri Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı milislere silah, deneyimli özel harekat personeli ve askeri eğitim sağlıyor.

Aynı kaynaklara göre, Rusya’nın Ukrayna’ya olası müdahalesi öncesi bilgi savaşı ve Ukrayna’nın elektrik ve gaz şebekeleri gibi kritik altyapısına yönelik siber saldırıların olabileceğine dair endişeler de bulunuyor.

Analistlere göre bu durum, bazı NATO üyesi ülkeler arasında Rusya’nın işgal bahanesi üretmeye çalışabileceği yönündeki endişeleri körüklüyor.

Rusya’nın bu paralı askerleri, belirli (hedeflenen) suikastlar ve özel silahların kullanılması yoluyla ‘Ukrayna’ya nifak sokmak’ ve ‘hayatı durdurmak’ için de kullanabileceği öne sürülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler