Tunus ve Libya sınırları açtı

Libya’nın Tunus sınırındaki Zuvara Belediyesi tarafından aktarılan bilgiye göre, Tunus ile Ras Cedi arasındaki sınır geçişleri bugün itibari ile yeniden başladı.

Haber kaynağı belediyenin bir personeli oalrak gösterildi ve yerel medyaya göre söz konusu personel, Libya İçişleri Bakanlığı yetkililerinin, vatandaşların önlemlere olan bağlılığı konusunda Tunus tarafı ile mutabık kalınan tüm prosedürleri tamamladıktan sonra transit hareketini başlatma talimatlarını verdiklerini ifade etti.

Öte yandan Libya Ahrar kanalının haberine göre, Vazin Zehibe kapısının da gerekli önlemler altında çift taraflı olarak açıldığını duyurdu.

Libya Dışişleri Bakanlığı, 11 Kasım’da İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği resmi yazıda, Tunus ile Covid-19 salgını kapsamında sağlık protokolü imzalandığını bildirerek, Bakanlık’tan 14 Kasım Cumartesi sabahı Tunus ile kara ve hava geçişlerini açmasını istemişti.

Tunus Ulaştırma ve Lojistik Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 salgınını önleyici tedbirler kapsamında Libya ile 8 aydır yapılmayan uçak seferlerinin 15 Kasım pazar günü yeniden başlayacağı belirtilmişti.

Tunus ile Libya arasında biri Res Cedir, diğeri Vazin Zehibe olmak üzere iki sınır kapısı bulunuyor. Kapıların ikisi de salgın nedeniyle kapatılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler