”Tosuncuk” Mehmet Aydın’ın ifadesinin detayları ortaya çıktı!

Brezilya’da yetkili makamlara teslim olan ve Türkiye’ye getirilmesinin ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında 4 günlük gözaltı süresi verilen Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın ifade vermesi yaklaşık 2 gün sürdü.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen Aydın’ın emniyet ifadesi ortaya çıktı.

Aydın’ın ifadesinde, Çiftlik Bank projesini öncelikli olarak bir internet oyunu olarak tasarladığını, daha sonra şirket kurmaya karar verdiğini ve sistemi Kıbrıs’ta kurduğu şirket üzerinden yönetmeye başladığını söylediği öğrenildi.

Yurt dışında bulunduğu süreçte firmalar açmış

‘Çiftlik Bank Projesinde’ zamanla şarküteri ve çiftlikler açtığını, bazı kişilerin para istemesine üzerine eşiyle yurt dışına çıktığını ve geri gelmediğini kaydeden Mehmet Aydın’ın yurtdışında bulunduğu süreçte de çeşitli ülkelerde firmalar açtığını belirttiği ifade edildi.

Sistemi dolandırıcılık amacıyla kurmadığını öne sürdü

Türkiye’deki Çiftlik Bank işlerinin ise çalışanlarınca yürütüldüğünü öne süren Aydın’ın Çiftlik Bank sisteminde kimseye kesin kazanç vaadinde bulunmadığını, onlara sadece sistem herhangi bir şekilde kapanırsa sadece anapara iadesi garantisi verildiğini, oyuna üye olanların gerçek çiftliklerde payı olmadığının söylendiğini iddia etti.

Ayrıca Aydın’ın ifadesinde, binlerce üyenin de oyunda kazandığı paraları nakit olarak teslim aldığını, Çiftlik Bank’ın mucidi ve kurucusu olduğunu, bu sistemi asla dolandırıcılık amacıyla kurmadığını ve her zaman iyi niyetli davrandığını iddia ettiği kaydedildi.

“Sistemde görev alan kişiler kötü niyetli davrandı” iddiası

Şirketin kapandığı son ana kadar ana para iadesi yapmasının da iyi niyet göstergesi olduğunu öne süren Mehmet Aydın’ın sistemde görev alan kişilerin kötü niyetli davrandığını söyleyerek haksız menfaat temin ederek kendisini de zarara uğrattıklarını söylediği belirtildi.

Mağduriyetleri gidermek için teslim olmuş

Aydın’ın tüm malvarlığının bu sistemden zarar görenlerin mağduriyetinin giderilmesi için kullanılmasını istediğini, basından soruşturmayı takip ederken Çiftlik Bank mağdurlarının 64 milyon lira zarara uğradığının haber yapılması üzerine Türkiye’de kurulu Çiftlik Bank organizasyonundaki şirketlerin mal varlıklarının 200 milyon lira civarında olmasından ve bu mağduriyeti karşılayacağından dolayı teslim olmaya karar verdiğini söylediği öğrenildi.

Bunun üzerine Brezilya’daki büyükelçiliğe giderek teslim olduğunu beyan ettiği bilgisi edinildi.

Mehmet Aydın, Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda soruşturmayı yürüten Savcı Yücel Ertaş’a ifade vermeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler