Telefon alabilmek için böbreğini sattı; Ömür boyu yatağa mahkum kaldı

Çin’de yaşayan bir genç, yıllar önce yaptığı bir hatanın bedelini ömrünün sonuna kadar yatağa mahkum kalarak ödüyor. 17 yaşındayken iPhone alabilmek için böbreğini satan bu genç, kaptığı enfeksiyon nedeniyle ömür boyu yatalak kalacak. Sürekli olarak diyaliz makinesine giren gencin ne kadar ömrünün kaldığı ise bilinmiyor.

Oldukça yoksul bir ailenin çocuğu olan Shangkun arkadaşlarına farklı görünmek için iPhone almak istiyordu. Ailesi bunu alamayacaklarını söyleyince de istediği telefonu alabilmek için başka bir yola başvurdu.

c4298-hufflepuff-sicramak-crest-seffaf-sert-ince-kilif-cilt-kapak-icin-apple-iphone-4-4-s-4g-5-5g-5-s-se-5c-6-6-s-arti.jpeg

Böbreğini Satmaya Karar Verdi

“İkinci bir böbreğe ihtiyacım yok biri yeterli” diye düşünen 17 yaşındaki genç, internet üzerinden yaptığı araştırmalar sonucunda böbreği için birileri ile anlaştı.

Böbreğini satabilmek için yasa dışı bir ameliyat geçiren genç, karşılığında 3.000 dolar aldı. Ancak Unilad’ın yerel kaynaklara dayandırarak aktardığı bilgilere göre, Shangkun, artık ömrünün sonuna kadar yatalak kalacak.

maxresdefault-001.jpg

Ailesi Şok Oldu

Hayatının hatasını yapan genç, böbreğini sattıktan sonra dönemin popüler cihazlarından olan iPhone 4 ile iPad 2’yi satın aldı. Eve gittiğinde aldıklarına şaşıran aile gence baskı yapmaya başladı. Baskılara daha fazla dayanamayan genç, cihazları alabilmek için böbreğini sattığını itiraf etti.

Diğer Böbreği de Çalışmıyor

12441776-1200x675.jpg

Şu an 25 yaşında olan Shangkun, ameliyat sonrasındaki bakımsızlık ve böbrek ameliyatının neden olduğu hasarlar nedeniyle, oldukça büyük bir enfeksiyon ile karşı karşıya kalan gencin sağlam olan böbreği de çalışmaz bir duruma geldi.

Nekadar Yaşayacağı Bilinmiyor

Her gün diyalize girmek zorunda kalan gencin ne kadar ömrünün kaldığı ise şu an bilinmiyor. Diğer yandan yaşanan bu üzücü olay, yetkili kurumlara da yansıdı.

300 Bin Dolarlık Tazminat

Ekipler, gencin irtibata geçtiği kişileri tespit ederek, aralarında doktorların da bulunduğu 9 kişiyi tutukladı. 9 kişiden 5’i doğrudan organ satışı yapmakla yargılanırken, mahkeme Shangkun ve ailesine 300 bin dolarlık tazminat ödenmesine karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler