Taliban yönetiminden profesyonel ordu hazırlığı

Ülkedeki yeni yönetime bağlı askeri kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, eski Kabil yönetimi zamanında asker ve subay olan kişilerin de yeni kurulacak orduda yer alacağı ifade edildi.

Afganistan Savunma Bakanlığı Safları Temizleme Komisyonu Başkanı Latifullah Hakimi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin başarısız geri çekilme operasyonu sırasında tahrip ederek hizmet dışı bıraktığı 81 helikopter ve uçağın yarısının onarıldığı vurguladı.

Hakimi, Taliban’ın yönetimi devralmasıyla birlikte ABD ve batılı güçler tarafından Afganistan’a verilen 300 binden fazla hafif, 26 binden fazla ağır silah ve 61 bin askeri aracın ele geçirildiğini söyledi.

Latifullah Hakimi, rakam vermese de “ülkenin ihtiyaçları ve ulusal çıkarlara göre” büyük bir ordu kuracaklarını ifade etti.

4 bin 500 kişi ihraç edildi

Latifullah Hakimi açıklamasında Kabil’de yönetimi devraldıkları 15 Ağustos 2021 tarihinden bu yana 4 bin 500 kişiyi saflarından ihraç ettiklerini söyledi.

Hakimi bu kişilerin büyük çoğunluğunun yönetimi devraldıkları süreçten sonra saflarına katılanlar ve birçok suçtan sorumlu oldukları tespit edilen kişiler olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler