Taliban saldırısında Afganistan hükümet güçlerinden 27 kişi öldü

Afganistan’ın güneyinde yaşanan şiddetli çatışmalarda en az 27 Kabil hükümeti polisi ve askerinin öldürüldüğü kaydedildi. Ülkedeki şiddet olayları, Katar’ın başkenti Doha’da Taliban ile Kabil hükümeti yetkilileri arasında devam eden barış görüşmelerine rağmen hız kesmeden devam ediyor.

Taliban güçleri, Pazar gecesi, ülkenin güneyindeki Uruzgan vilayetinde Kabil hükümeti güvenlik güçlerine ait birçok bölgeye saldırı düzenledi.

AFP’nin haberine göre, yetkililer Kabil hükümet güçleri kontrolünde bulunan Gizab şehrinin neredeyse Taliban güçlerinin eline geçtiğini açıkladı.

Uruzgan Valiliği Sözcüsü, “Şiddetli çatışmalar devam ediyor. Kuvvetlerimiz birçok yerden çekildi” dedi.

Yetkililer, söz konusu yoğun çatışmada 14 güvenlik personelinin öldürüldüğünü, 24’ten fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Vilayet konseyi emniyet müdürü, “Çatışma şuanda polis merkezine yaklaştı. Daha fazla takviyeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Söz konusu çatışma, Taliban ve Kabil hükümetinden müzakerecilerin Doha’da bir araya gelerek 19 yıldır devam eden savaşı sona erdirmenin yollarını görüştüğü bir zamanda geldi.

Cumartesi günü ise Afganistan Savunma Bakanlığı ülkenin kuzeydoğusundaki Kunduz eyaletinde Taliban’a ait üsse düzenlenen hava saldırılarında 30 kişinin öldürüldüğünü açıklamıştı. Öte taraftan, yerel yetkililer ise Pazartesi günü gerçekleştirilen saldırılarda en az 17 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kunduz Valilik Sözcüsü, Taliban’ı hedef alan hava saldırısının olduğu yerde toplanan sivillerin öldürüldüğünü açıkladı.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler