Suudi Arabistan, Aramco’ya saldırıyı doğruladı

Dünyanın en büyük şirketi olan Suudi petrol şirketi Aramco’nun Cidde’nin kuzeyinde bulunan yakıt deposunda dün büyük bir patlama olmuş ve yangın çıkmıştı. Hemen ardından Yemen’deki Husiler olayı üstlenmiş ve tesisi roketlerle vurduklarını belirtmişlerdi. 

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’da adının açıklanmasını istemeyen hükümet yetkilisi, pazartesi sabaha karşı yerel saatle 03.50’de Cidde’nin kuzeyindeki petrol dağıtım istasyonunda yakıt deposunda yangın çıktığı belirtildi.

Olayı ‘roketli bir terör saldırısı’ olarak niteleyen ve yangının bu saldırıdan kaynaklandığı bilgisini paylaşan yetkili, saldırıda can kaybı ya da yaralanma olmadığını kaydetti.

Yetkili, bu şekilde hayati önemdeki kurumlara yönelik terör saldırılarının dünya ekonomisi ve enerji tedariki ile istikrarını hedef aldığını vurguladı.

Husiler füzeli saldırı yapmıştı

Yemen’deki İran destekli Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, sosyal medya sitesi Twitter’daki şahsi hesabından yaptığı açıklamada, yeni kullanıma soktukları Kudüs 2 füzesiyle Cidde’deki Aramco şirketine ait bir dağıtım istasyonunu hedef aldıklarını belirtmişti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler