Suriye’nin İdlib köylerinde rejim, saldırılarına devam ediyor!

Bir sivil savunma grubu, Suriye rejimi ve İran destekli terörist grupların kuzeybatı Suriye’nin İdlib vilayetinde köyleri bombalaması sonucu yedisi çocuk en az sekiz sivilin öldüğünü ve dokuz kişinin de yaralandığını söyledi.

Beyaz Miğferler medya yetkilisi Hasan el Ahmet Cumartesi günü AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejim askerleri ve müttefiklerinin İdlib’in güneyindeki İblin, Meşun ve Belyun köylerine karadan karaya silahlarla saldırdığını söyledi.

İblin’de beş, Belyun’da iki ve Meşsun’da bir kişi hayatını kaybederken, yaralanan çoğu çocuk dokuz sivil çevredeki hastanelere kaldırıldı. 

İdlib gerilimi azaltma bölgesine yönelik rejim saldırıları son aylarda arttı.

Suriye, Esad rejiminin demokrasi yanlısı protestoları beklenmedik bir gaddarlıkla bastırdığı 2011 yılının başlarından bu yana şiddetli bir iç savaşa saplandı.

Son on yılda yaklaşık yarım milyon insan öldürüldü ve 12 milyondan fazla insan evini terk etmek zorunda kaldı.

İdlib, Mart 2020’de Türkiye ile Rusya arasında imzalanan bir anlaşma uyarınca oluşturulan bir gerilimi azaltma bölgesi içinde yer alıyor.

Bununla birlikte, Suriye rejimi ve müttefikleri, ateşkes koşullarını sürekli olarak ihlal ederek, gerilimi azaltma bölgesi içinde sık sık saldırılar düzenledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler