Stalin, aldığı ilk büyük kararda Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletini kilitledi!

Güney Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinin yeni şefi MK Stalin , Cumartesi günü bölgede 10 Mayıs’tan 24 Mayıs’a kadar tamamen kapatıldığını açıkladı. Emir, Tamil Nadu’nun 26.000’den fazla yeni Covid-19 enfeksiyonu bildirmesinden bir gün sonra geldi – eyalette şimdiye kadarki en büyük tek günlük artış.

Stalin, eyaletindeki 38 bölge toplayıcıyla yaptığı görüşmeden sonra kararlaştırılan bu iki haftalık tecrit için “kaçınılmaz nedenler” öne sürdü .  

Eyaletteki bakkal ve eczanelerin yanı sıra yüzde elli çalışanı olan bankaların faaliyet göstermesine izin verilecek. Restoranlar yalnızca paket yemek şeklinde satış yapacak.

Taksiler ve otomatik çekçekler gibi toplu taşıma araçlarının, yolcuları cenazelere veya düğünlere götürmedikçe sokaklarda dolaşmaktan kaçınmaları istendi.

Tamil Nadu’da şu ana kadar Covid-19 yüzünden 15.000’den fazla insan öldü.

Eyaletteki vaka sayısı da son günlerde Mart ve Nisan ayları arasında düzenlenen meclis seçimi mitingleri nedeniyle arttı.

Eyalet başkenti Chennai, son 24 saatte 6.738 yeni enfeksiyona neden oldu ve bugüne kadar 377.042’ye ulaştı. Aynı zamanda toplam ölüm sayısında da başı çekiyor: 5.081.

Daha önce, Hindistan’ın güneyindeki Karnataka ve Kerala eyaletleri de Covid-19’un ikinci dalgasının yayılmasını kontrol altına almak için bölgelerinde tecrit ilan etti.

Başbakan Modi, geçtiğimiz günlerde devlet başkanlarıyla yaptığı bir toplantıda, onları insanların hızlı bir şekilde aşılanmasını kolaylaştırmaya yönlendirirken, eski Kongre Başkanı Rahul Gandhi ile Hindistan Yüksek Mahkemesi, Başbakanı ulusal bir tecrit uygulamaya çağırdı.

Hindistan, son 24 saatte 401.000 Covid-19 vakası kaydetti ve aktif vaka yükünü 3.723.446’ya yükseltti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre bir günde toplam 4.187 kişi daha solunum saldıran virüse yenilerek hayatını kaybetti.

Maharashtra, Madhya Pradesh, Rajasthan ve Delhi de dahil olmak üzere diğer birçok eyalet, koronavirüsün kendi eyaletlerinde yayılma eğrisini düzleştirmek için zaten kilitleme önlemleri aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler