Selahattin Demirtaş hakkında yeni iddianame: 3 yıla kadar hapsi istendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında yeni bir iddianame hazırladı.

İddianamede, Demirtaş’ın mahkemede yaptığı savunmasında düğünden sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Saray’da ziyaret eden Başsavcı Yüksel Kocaman’ı hedef gösterdiği öne sürüldü.

İddianamede, mahkemede yaptığı savunmasında Başsavcı Yüksel Kocaman’ı hedef gösterdiği savunulan Demirtaş’ın terörle mücadele kanunu kapsamında 3 yıla kadar hapsi istendi.

Demirtaş ne demişti?

Demirtaş, hakkında yürütülen dava kapsamında mahkemede gerçekleştirdiği savunmasında kendisiyle ilgili yürütülen operasyonun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerçekleştirildiğini savunmuştu.

Demirtaş, “Benimle ilgili operasyonun yürütücüsü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı. İki tutuklamayı bizzat örgütleyerek. İkinci tutuklamamın nasıl yapıldığının bütün detaylarını biliyorum. Başsavcı Yüksel Kocaman ve yardımcısı. Haklarında suç duyurusu yaptık. Senin o güvendiğin Saray’dan büyük Allah var Yüksel Kocaman. Devran dönüyor, halk var. Sandık kurulduğunda güvendiğin dağlara kar yağacak. Bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz” diye konuşmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu sözleri suç sayarak Demirtaş hakkında “terör” soruşturması başlatmıştı.

Demirtaş’ın avukatından açıklama

Bir televizyon kanalına konuşan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Demirtaş hukuk dışı bütün sürecin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın üzerinden yürüdüğünü söylemişti. Bundan rahatsız olmuşlar herhalde. Demirtaş’ın yaptığı, ettiği, konuşmasına savunma açılıyor. Şimdi de savunmasına da dava açılıyor. Şimdi bu davada yaptığı savunmaya da dava açılacak. 2016’da da Demirtaş’ın yaptığı açıklamaya da dava açılmıştı. Bize kanıksatmaya çalışıyorlar. Yüksel Kocaman dün Saray’da boy gösteriyor bugün iddianameyi açıyor” açıklamasında bulundu.

 

44444444444.png

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler