Savaş sonrası Etiyopya diken üstünde!

Son bir yılda Tigray eyaletinde bir savaş, Sudan ile kanlı bir sınır ihtilafı, Hedasi Barajı’nın doldurulmasıyla ilgili bölgesel gerilim ve son olarak muhalefetin boykot ettiği parlamento seçimlerine sahne olan Etiyopya’da peş peşe önemli gelişmeler yaşandı.

Ülkenin Başbakanı Abiy Ahmed’in liderlik ettiği Refah Partisi, 21 Haziran’da düzenlenen parlamento seçimlerinden galip çıktı. Parlamentonun 436 sandalyesinden 410’unu kazandı.

Lojistik sorunlar ve bazı bölgelerde yaşanan şiddet nedeniyle, Tigray eyaleti başta olmak üzere 10 eyaletten üçünde sandıkların kurulmadığı ve ülke genelinde muhalefetin boykot ettiği bu seçim, ülkeye istikrar getirmek ve mevcut çatlakları gidermekten uzak kalacak gibi görünüyor.

Tigray eyaletine yönelik 8 ay süren operasyonun geride bıraktığı tahribat ve ülkedeki farklı etnik grupların arasındaki gerilim hala devam ediyor.

Etiyopya’nın merkezi hükümete bağlı ordunun 28 Haziran’da Tigray eyaletinin merkezi Mekelle’den geri çekilmesi, bölgede yaşanan savaşta önemli bir dönüm noktası oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler