Rusya’ya ait uçak Afganistan’ın kuzeyine düştü

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetinde düşen özel jetin, Rusya’ya kayıtlı olduğunu duyurdu.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’ndan (Rosaviatsiya), yapılan açıklamada, Tacikistan sınırına yakın bir yerde Afganistan hava sahasındayken bağlantının kesildiği Rusya Federasyonu sivil uçak devlet siciline kayıtlı Falcon 10 model uçağın, radar ekranlarından kaybolduğu belirtildi.

Özel jette 4 mürettebat ve 2 yolcunun bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Kayıt numarası RA-09011; seri numarası 128 olan Falcon 10 model uçak, 1978 yılında Fransız Dassault Aviation şirketi tarafından üretildi. Uçak Athletic Group şirketine ve özel bir kişiye aittir.” ifadeleri kullanıldı.

Uçağın Gaya (Hindistan) – Taşkent (Özbekistan) – Jukovskiy (Rusya) rotasında charter sağlık hizmeti uçuşu yaptığı ve özel jetin ilk kalkış noktasının Tayland’ın Utapao Havaalanı olduğu kaydedildi.

Rosaviatsiya’nın, Afganistan ve Tacikistan havacılık mercileriyle temas halinde olduğuna işaret edilen açıklamada, uçağı arama çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

Ne olmuştu?

Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetinde, Hindistan’a ait bir yolcu uçağının düştüğü belirtilmişti. Daha sonra Hindistan, uçağın kendilerine ait olmadığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler