Rusya uçakları İdlib’i vurdu: 7 ölü, 15 yaralı

Muhaliflere ait uçak gözlem evinden alınan bilgiye göre, Lazkiye’deki Hımeymim Hava Üssü’nden kalkan 4 Rus savaş uçağı, İdlib’in kuzeybatısındaki Hafserce köyündeki taş ocağına ve yakınındaki rejim karşıtı askeri grupların karargahına toplam 16 saldırı düzenledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bir taş ocağını ve bir evin vurulduğu saldırılarda ölenlerden en az dördünün sivil olduğunu kaydetti. Gözlemevi yaşamını yitiren diğer 3 kişinin kimliğinin belirlenmesi için çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. 

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma karar aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019’da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler