Rusya’da hem iktidar hem muhalefet seçim zaferi ilan etti

Koronavirüs pandemisi gölgesinde yapılan seçimlerde, bir çok bölgede oy sandıkları açık alanlarda kuruldu.

Rusya’da halk, ana muhalefet lideri Alexei Navalny’nin zehirlenmesi, koronavirüsün şiddetlendirdiği ekonomik kriz ve Putin karşıtı protestoların gölgesinde sandık başına gitti.

Oylamanın sonlanması ile birlikte hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi, hem de muhalefet partileri bazı bölgelerde zafer kazandığını ilan etti.

3 gün boyunca ülkenin 83 federal bölgesinde yapılan farklı düzeylerdeki seçimde, 20 bölge valisi, 11 bölge milletvekili, 22 bölgenin şehir meclisi ile 27 yasama meclisi üyelerinin belirlendi.

Birleşik Rusya Partisi’nde bir üst düzey yetkili, sandık çıkış anketlerine göre vali sayısı ve tüm bölgesel yasama organlarında çoğunluğu kazanmaya çok yakın olduklarını açıkladı.

Bununla birlikte muhalefet de özellikle Sibirya bölgesinde sandıktan ilk sırada çıktığını ileri sürdü. Rusya’de seçim kurulu yetkilileri, Alexei Navalny’nin zehirlendiği Tomsk şehrinden Navalny’e yakın 2 kişinin seçimi kazandıklarını açıkladı.

Rusya’da oldukça tartışılan 3 günlük seçimler, bu yaz Putin’in 2036’ya kadar iktidarda kalmasını mümkün kılan anayasa değişikliği için yapılan oylamanın ardından 2. kez yapıldı.

Öte yandan gelir düzeyi giderek düşen halkın bu seçimde vereceği kararın ayrıca gelecek sene yapılacak parlamento seçimleri için Kremlin’e yol gösterici olması bekleniyor.

R. Politik analiz firması başkanı Tatyana Stanovaya da “Oylamanın sonucuna göre iktidar partisi Birleşik Rusya’da reform yapılması gerekliği gündeme gelebilir” diyor.

Stanovaya ayrıca Navalny’nin zehirlenmesinin seçmenleri etkileyebileceğini ve “çelişkili sonuçlar” ortaya çıkarabileceğini de söylemişti.

Bu sırada Navalny’nin Almanya’da tedavi gördüğü hastaneden yapılan son açıklamada, hastanın durumunun iyiye gitmesinin ardından solunum cihazından çıkması için suni komanın sonlandırıldığı belirtilmişti.

Doktorların aktardıklarına göre sese tepki vermeye başlayan Rus muhalifte zehirlenmeden dolayı kalıcı hasar olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler