Rus güçleri saatte 200 kez bombalanan Sievierodonetsk kentine girdi!

Rus tankları ve birlikleri, Donbas’ın hâlâ Ukrayna’nın elindeki en büyük şehri olan Sievierodonetsk’e doğru ilerlemeye başladı. Görgü tanıkları, Rus tanklarının her seferinde bir patlamayla şehrin merkezine doğru ilerlediğini ve Ukraynalı yetkililerin Mariupol’u anımsatan koşullara yol açtığını söylediği yoğun bombardımandan sonra kalan her şeyi yerle bir ettiğini söyledi.

Luhansk bölge valisi Serhiy Gaidai, Ukrayna ulusal televizyonunda yaptığı açıklamada, “Maalesef hayal kırıklığı yaratan haberlerimiz var: Düşman şehre giriyor. Rus ordusu tekrar tekrar aynı taktikleri kullanıyor. Arka arkaya birkaç saat top mermisi atıyorlar ve sonra saldırıyorlar” dedi.

Rusya sınırının yaklaşık 145 km güneyinde, Siverskyi Donets Nehri’nin doğu kıyısında yer alan Sievierodonetsk savaşı  Rusya’nın kendi kendini ilan eden Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinden oluşan endüstriyel Donbas’ta yavaş ama sağlam kazanımlar elde etmesiyle dikkat çekiyor. 

Görgü tanıkları, Rus kuvvetleri takviye hatlarını kesmeye ve kalan Ukraynalı savunucuları kuşatmaya çalışırken şehrin “saatte 200 kez” bombalandığını söyledi.

Yerel yetkililer, Rusya’nın Sievierodonetsk’e düzenlediği saldırılarda yaklaşık bin 500 sivilin öldüğünü tahmin ettiklerini açıkladı. Striuk, şehrin “tamamen harap olduğunu” ve kurbanların sayısının “her saat başı arttığını, ancak sokak çatışmalarındaki ölü ve yaralıları saymadıklarını” söyledi.

Diğer taraftan, Rus topçularının kentin barajlarını ve kritik altyapısını yok ettiği, binaların yüzde 90’ına zarar verdiği açıklandı. Bir zamanlar 100 bin kişiye ev sahipliği yapan şehrin iletişimi büyük ölçüde kesildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler