Putin’e ömür boyu dokunulmazlık

Rusya’nın yasama sisteminin alt meclisi Duma, ülkenin devlet başkanlarına ve ailelerine görevi bıraktıktan sonra da dokunulmazlık tanıyacak bir yasa tasarısına destek verdi. 

Tasarı Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin çoğunlukta olduğu Duma’daki ilk oylamayı geçti. 37 komünist tasarıya karşı oy verdi. Tasarı, iki kez daha oylandıktan sonra üst meclisi Federasyon Konseyi’ne gönderilecek. Burada da kabul edilirse tasarı Putin’in masasına gelecek ve imzasıyla yürürlüğe girecek.

Eski devlet başkanları ile birlikte ailelerine de dokunulmazlık koruması veren bu tasarısının, özellikle Vladimir Putin’i koruma adına hazırlandığı düşünülüyor.

Muhalif lider Aleksey Navalny duruma tepki göstererek, “Putin’in neden şimdi dokunulmazlık yasasına ihtiyacı var? Diktatörler kendi özgür iradeleriyle görevini bırakabiliyor mu?” şeklinde bir tweet attı.

Yasa tasarısı, eski devlet başkanları ve ailelerine, görev süreleri bittikten sonra bile haklarında gözaltı, tutuklama, ev araması, cezai ve idari soruşturma açılmasının önünü kapatıyor. Yani tasarının kabul edilmesi durumunda Rusya devlet başkanları ve ailelerinin evleri aranamayacak, bu isimler sorgulanamayacak ve mal varlıklarına el koyulamayacak.

Yine eski devlet başkanlarına verilen dokunulmazlık gereği, görev süresi bittikten sonra, konut, özel otomobil, ofis, bavul ve belgelerinin aranması yasaklanıyor.

Parlamentonun birinci kanadı Duma’da ilk okuması kabul edilen tasarının yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hayatta olan ve bu tasarıdan faydalanabilecek isim eski Rusya lideri Dimitri Medvedev. Mihail Gorbaçov ise hayatta olmasına rağmen, görevini Sovyetler Birliği döneminde yürüttüğü için dokunulmazlıktan faydanalamayacak.

Tasarıya göre, dokunulmazlık, sadece ihanet ve diğer ciddi suçlar için kaldırılabilecek ve bunun için de Anayasa Mahkemesi’nin onayı ile Duma ve Parlamentonun üst kanadı Rusya Federasyonu Konseyi üyelerinin üçte ikisinin desteği gerekecek.

Rusya’da son düzenlenen referandumla kabul edilen anayasa değişikliği ile görev süresi 2024 yılında bitecek olan Putin’in iki kere daha 6’şar yıllığına devlet başkanı seçilmesinin önüne açılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler