Putin’den İsveç ve Finlandiya Yorumu: Endişelenecek bişey yok

Türkiye güvenlik endişelerinin giderilmesiyle veto kararını gözden geçirerek geri çekti. İsveç ve Finlandiya’ya NATO üyeliği yolu açıldı. Peki bu durum Rusya’da nasıl karşılandı? Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen 6. Hazar Denizi Ülkeleri Liderler Zirvesi’nin akabinde konuştu. Söz konusu ülkelerin üyelik başvuruları için, “Bizi endişelendirecek bir şey yok” şeklinde konuştu.

Rus lider, “İsveç ve Finlandiya ile Ukrayna’da olduğu gibi sorunlarımız yok. Herhangi bir toprak sorunumuz ya da anlaşmazlığımız yok. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusunda bizi endişelenecek bir şey yok. İsterlerse katılabilirler. Bu onlara kalmış.” ifadelerini kullandı.

Ancak Rus lider, söz konusu ülkelerin NATO’ya katılmasının tehlikeli olduğuna dikket çekti. Putin, “Eskiden onlar için herhangi bir tehdit yoktu. Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız.” uyarısında bulundu.

G7 Liderler Zirvesinde liderleri, fotoğraf çekimi sırasında Putin’in yarı çıplak fotoğrafları ile dalga geçmişti. Putin onlara “Nasıl soyunmak istediler, bele ya da belin altına kadar mı istediler bilmiyorum ama bence iğrenç bir görüntü olurdu. Puşkin’i hatırlarsanız, detaylarda sözlerde hata yapabilirim ama bir iş insanı olabilirsiniz ve tırnaklarınızın güzelliğini düşünebilirsiniz derdi. Buna kesinlikle katılıyorum. Bir insandaki her şey hem ruh hem de beden olmak üzere uyumlu bir şekilde geliştirilmelidir.” sözleriyle yanıt verdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler