Pulitzer ödüllü yazar İsrail’i kınadı, New York konuşması iptal edildi

Pulitzer Ödüllü yazar Viet Thanh Nguyen, New York’taki etkinliğinin Gazze’ye yönelik savaş politikasını kınayan bir mektuba imza attığı için iptal edildiğini duyurdu.

Pulitzer ödüllü Vietnamlı romancı Viet Thanh Nguyen, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve “ayrım gözetmeksizin uyguladığı şiddeti” kınayan bir açık mektuba atması sonucunda New York’taki bir Yahudi kuruluşunun, Cuma günü yapacağı okuma etkinliğini bir açıklama yapmadan iptal ettiğini açıkladı.

“The Sympathizer” (Sempatizan) adlı romanıyla 2016 Pulitzer Kurgu Ödülü’nü kazanan Vietnamlı profesör ve yazar Nguyen’in, New York’ta bulunan “92nd Street Y” edebiyat merkezinin Manhattan’daki Christopher Lightfoot Walker Okuma Serisi etkinliğinde saat 20:00’de bir konuşma yapması planlanıyordu.

Nguyen, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, etkinliğin edebiyat merkezi 92NY ( 92nd Street Y) tarafından iptal edildiğini öğleden sonra saat 3’te öğrendiğini belirtti. Merkez, hakkındaki bilgilerin bulunduğu web sitesinde kendisini “Yahudi olmakla iftihar eden” bir organizasyon olarak tanımlıyor.

Nguyen, paylaşımında iptal kararıyla ilgili, “Kullandıkları dil etkinliğin ertelendiği yönündeydi ancak hiçbir neden gösterilmedi, başka bir tarih de teklif edilmedi ve bana hiç sorulmadı” açıklaması yaparken devamında “Yani aslında bu bir iptal kararı. Sosyal medya yorumlarında bazı insanlar bir bomba tehdidi olduğunu duyduklarını söylüyor. Ben 92NY merkezinin çalışanlarından böyle bir şey duymadım.” dedi.

92NY sözcüsü ise yaptığı açıklamada, Nguyen’in İsrail’e karşı tutumu, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlenen ve “toplumu kesinlikle harap ettiğini” ifade ettikleri saldırıyı ve rehinelerin tutulmaya devam edilmesini gerekçe göstererek etkinliği ertelediğini doğruladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler