Nijer’de çatışmalar devam ediyor, ”13 militan ve 4 sivil öldürüldü”

Afrika askeri gücü, güneydoğu Nijer’deki çatışmalarda 13 Boko Haram savaşçısının öldürüldüğünü ve militanlar tarafından dört sivilin infaz edildiğini söyledi.

(FMM) Perşembe günü yaptığı açıklamada, on araçtaki Boko Haram üyelerinin Salı akşamı Diffa ve Maine Soroa arasındaki yolda askerlere pusu kurduklarını söyledi.

Nijerya, Çad, Nijer ve Kamerun’dan askerlerden oluşan FMM, “Bu saldırı, kara ve hava kuvvetlerimizin cesareti sayesinde engellendi” dedi.

Boko Haram üyelerinin  daha öncesinde sivilleri taşıyan bir otobüsü durdurarak “barışçıl köylülere” saldırdığı belirtildi.

MMF, otobüs şoförü, iki köylü ve bir köy muhtarı da dahil olmak üzere “dört sivil düşman tarafından idam edildi” dedi.

Altı asker ve iki kadın sivilin de yaralandığını ekledi.

“Düşman tarafında, 13 Boko Haram üyesi etkisiz hale getirildi” denildi ve öldürüldüklerini belirten bir ifade kullanıldı.

Çatışma sonrası 1 araç ve dört AK-47 tüfek ve çok miktarda mühimmat ele geçirdi.

Nijer’deki militanlar Mayıs ayından bu yana Çad Gölü sınırındaki bölgede ve büyük şehri Diffa’ya yönelik saldırılarını artırdı.

BM’nin İnsani Gelişme Endeksi’nde dünyanın en fakir ülkesi olarak gösterilen Nijer, güneybatı kanadında Mali ile ve güneydoğu sınırında Nijerya ile mücadele ediyor.

Geçen ay, 2015 yılında militan şiddetten kaçan yaklaşık 6.000 kişi sorunlu Diffa bölgesine evlerine döndü.

BM’ye göre Diffa, Nijerya merkezli Boko Haram ve onun ayrılıkçı fraksiyonu Daesh West Africa Province (ISWAP) tarafından saldırılardan kaçan 300.000 mülteciye ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler