Myanmar’da festivale hava saldırısı: Ölü sayısı 80’e yükseldi

Cuntaya ait üç savaş uçağının dün ülkenin kuzeyinde Kaçin eyaletinde düzenlenen bir müzik festivalinin olduğu bölgeye yönelik bir hava saldırısı düzenlediği aktarılmış ve saldırıda 60 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

El Cezire’nin haberine göre insan hakları örgütleri Myanmar’daki cunta yönetimini insan haklarını ihlal etmekle suçlarken uluslararası topluma yaptıkları çağrıda Myanmar’a silah ve uçak yakıtı satışının yasaklanmasını talep etti.

Myanmar ordusunun hava saldırısı öncesinde Kaçin eyaletinde silahlı bir grup olan Kaçin Bağımsızlık Örgütü (KIO), kuruluşunun 62. yıl dönümü hasebiyle bir müzik festivali gerçekleştirmekteydi.

Bu festivale eyaletteki silahlı grup üyelerinin yanı sıra sivillerin ve sanatçıların da bulunduğu toplamda 300 ila 500 kişinin katıldığı bildirildi.

Kaçin Sanatçılar Derneği’nin Associated Press’e yaptığı açıklamada ölenler arasında KIO’ya bağlı önde gelen üyelerin ve askerlerin, sanatçıların ve sivillerin yer aldığı belirtildi.

Yerel kaynaklara göre ayrıca hava saldırısında yaralananların hastanelere sevk edilmesine Myanmar ordusu tarafından izin verilmedi.

Öte yandan müzik festivalinin yapıldığı bölgenin “askeri eğitimler için kullanılan bir üs olduğu” da iddialar arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler