Myanmar’da çıkan şiddet olaylarında 16 asker öldü

Sagaing eyaletine bağlı Kani ilçesinde 6 ve 7 Mayıs’taki protestolarda göstericiler, kalabalığı dağıtmak için silahlı saldırıda bulunan Myanmar ordusuna karşılık verdi.

İlçe sakinlerinin verdiği bilgilere göre, çıkan çatışmalarda en az 16 asker öldürüldü.

Myanmar ordusuna karşılık verenlerin, kendilerini “sivil direniş kuvvetleri” diye adlandıran bir silahlı grup olduğu iddia ediliyor.

Sivil Can Kayıpları 774’e Yükseldi

basliksiz-8.png

Diğer yandan Myanmar ordusunun ülkedeki protestolara silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren sivillerin sayısı 774’e ulaştı.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşunun (AAPP) günlük raporunda, son 24 saatte 2 can kaybının daha doğrulandığı açıklandı.

Toplam sivil can kaybı sayısı 774 olarak güncellenirken 3 bin 778 kişinin gözaltında tutulduğu söylendi.

070520211704446194391-001.jpg

Ne Olmuştu?

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler