Myanmar cuntası, 700 mahkumu serbest bırakacak!

Hapishane şefi, serbest bırakılanların bir listesinin olmadığını söyledi, ancak BBC Burma dilindeki haberler, darbeye karşı konuştuktan sonra kışkırtmakla suçlanan kişileri içereceğini bildirdi.

Sosyal medyadaki fotoğraflar, Yangon’un ticaret merkezinin eteklerinde bir sömürge dönemi hapishanesi olan Insein hapishanesinin dışında tahliyeden önce bir kalabalık toplandı.

Myanmar Now haber portalı, ülke genelinde yaklaşık 2.000 mahkumun serbest bırakılacağını bildirdi. Bir hapishane departmanı yetkilisi yorum yapmaktan kaçındı.

Cunta, 1 Şubat’ta Nobel Ödüllü Aung San Suu Kyi’nin seçilmiş hükümetini devirdiğinden bu yana, yetkililer resmi ve özel sektörü felç eden günlük grevlerle karşı karşıya kalırken, Myanmar’ı on yıllardır kuşatan etnik isyanlar da alevlendi.

Pek çok kişi, ceza yasasının korkuya neden olabilecek veya yanlış haber yayabilecek yorumları suç haline getiren ve üç yıla kadar hapisle cezalandırılan 505A bölümü uyarınca tutuklandı.

Siyasi Mahkumlara Yardım Derneği aktivist grubuna göre, 5.200’den fazla kişi gözaltında tutuluyor. Ayrıca, cunta tarafından meydan okunan bir rakam olan 883 kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

Salı günü, ordunun yönettiği Myawaddy televizyonu, yetkililerin hükümet karşıtı yorumların ardından kışkırtma karşıtı yasa kapsamında arandığı ilan edilen 24 ünlüye yönelik suçlamaları düşürdüğünü söyledi. devamını oku

Aktörler, sporcular, sosyal medya fenomenleri, doktorlar ve öğretmenler, cuntaya karşı çıktığı için aranan yüzlerce kişi arasında yer aldı.

76 yaşındaki Suu Kyi, Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) partisinin diğer üyeleriyle birlikte, ordunun seçilmiş sivil hükümeti devirmesinden bu yana gözaltında tutuluyor.

Avukatlarının reddettiği iddialar, rüşvet ve koronavirüs protokollerini ihlal etmekten yasadışı olarak iki yönlü telsizlere sahip olmaya ve devlete karşı suç işlemeye teşvik etmeye kadar bir dizi suçla suçlanıyor.

Ordu, Suu Kyi’nin partisini Kasım ayında yapılan bir ankette iktidara gelen manipüle edilmiş bir oylamayla suçladıktan sonra iktidara geldiğini söyledi, ancak o sırada seçim komisyonu şikayetleri reddetti. NLD adil bir şekilde kazandığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler