Moskova’da binlerce asker sokağa indi!

Dünya 3 gün sonra Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilecek Zafer Bayramı kutlamalarına kilitlendi. Her yıl başkent Moskova’daki Kızıl Meydan’da düzenlenen bayram kutlamalarına askeri gücün sergilendiği geçit töreni damga vuruyor.

Rusya’nın yeni silahlarını ve askeri birliklerini dünyaya sergilediği geçit töreni, bu sene Ukrayna’daki savaşın gölgesinde gerçekleşecek.

Ukrayna’ya başlattığı savaş beklediğinden çok daha uzun süren ve sahada büyük kayıplar veren Putin’in  bayram töreninde savaşa dair önemli mesajlar vermesi bekleniyor.

Batılı yetkililer ve Ukrayna istihbaratı Putin’in bu yılki Zafer Bayramı’nı Donbas bölgesinde bir zafer ilan etmek için kullanabileceğini öne sürerken askeri analistler Putin’in kitlesel bir seferberlik ilan edebileceğini düşünüyor.Moskova bu yılki tören için 12 yıldır ortada görünmeyen ‘kıyamet günü uçağını’sahneye çıkarırken Rus hava kuvvetleri Moskova semalarında uçuş provası gerçekleştirdi. Filo’un ‘Z’ harfi şeklinde uçması dikkatlerden kaçmadı.

Ukrayna Savaşı sonrası Rusya’nın sembolü haline gelen ”Z” harfi Avrupa’da ‘gamalı’ haça benzetilirken Ruslar tarafından yoğun ilgi görüyor. Putin’i destekleyen binlerce kişi kıyafetlerinde, arabalarının camlarında hatta binalarında ‘Z’ sembolünü kullanıyor

Provalarda sergilenen askeri araçların üzerinde de görünen sembol bu yılki törene damgasını vuracak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler