Merkel: “Berlin dahil salgında bazı bölgelerde kontrolü kaybettik”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki koronavirüs Covid-19) salgınında durumun ciddiyetini sürdürdüğünü belirterek, ‘Başkent Berlin dahil bazı bölgelerde salgının yayılma hızından büyük endişe duyduğunu’ ifade etti. Bu bölgelerde durumun halen kontrol altında olmadığını kaydeden Merkel, vaka sayılarındaki patlama yavaşlasa da rakamların hâlâ çok yüksek olduğunu belirtti.

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’un düzenlediği ekonomi zirvesinde konuşan Merkel, salgın nedeniyle kamusal yaşama getirilen kısıtlamaların, görevi süresince aldığı en zor kararlar arasında bulunduğunu belirterek vatandaşlardan alınan kısıtlama önlemlerine anlayış göstermelerini istedi.

“Her geçen gün aleyhimize işliyor”

Pazartesi günü eyalet başbakanlarıyla yapılan toplantıda tedbirlerin sıkılaştırılması kararının 25 Kasım’a ertelenmesini de eleştiren Merkel, kendisinin bu toplantıdan daha fazlasını beklediğini belirtti. Merkel, kararların alınmasında bazen yavaş davranıldığı eleştirisinde bulunarak, her geçen günün önemli olduğunu ve tereddüdün daha da fazla maliyete yol açtığını kaydetti.

“Yoğun bakım yataklarının dolmasını beklersek çok geç kalmış oluruz” uyarısı yapan Merkel, koronavirüs ile mücadelede en önemli konunun temaslıların takibi olduğunun altını çizdi.

Almanya nüfusunun yüzde 30 ila yüzde 40’lık bölümünün koronavirüs açısından riskli grupta yer aldığına dikkat çeken Merkel, koronavirüs önlemlerinin gevşetilebilmesi için 7 günlük dilimde 100 bin nüfus başına düşen vaka sayısının 50’nin altına inmesi gerektiğini söyledi. Almanya’da salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü verilerine göre bu sayı şu an 141.

“Aşı yapmak zorunlu olmayacak”

Aşı çalışmaları konusunda da konuşan Merkel, aşı çalışmalarındaki ilerlemelerden memnuniyet duyduklarını belirterek, sunulacak aşıların en yüksek standartlara sahip olmasını sağlayacaklarını kaydetti. Merkel, aşılanmanın zorunlu tutulmayacağını da sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler